Elektrownie wodne w starych kopalniach

Jest pomysł, by w wyrobiskach górniczych magazynować energię z odnawialnych źródeł. To jednak kosztowna inwestycja.

Aktualizacja: 10.01.2016 16:26 Publikacja: 10.01.2016 16:02

Elektrownie wodne w starych kopalniach

Foto: Fotorzepa, Tomasz Jodłowski

Wykorzystanie nieczynnych kopalń węgla kamiennego do budowy wodnych elektrowni szczytowo - pompowych forsuje Zygmunt Łukaszczyk, prezes państwowego Katowickiego Holdingu Węglowego i szef europejskiego stowarzyszenia producentów węgla Euracoal. - Takie elektrownie pozwalają magazynować nadmiar energii wytworzonej w siłowniach wiatrowych czy słonecznych i wykorzystywać ją w momencie niedoboru energii w systemie. Można do tego wykorzystać stare wyrobiska - przekonuje Łukaszczyk.

W Polsce funkcjonuje już kilka siłowni szczytowo - pompowych, z których największą jest należąca do Polskiego Grupy Energetycznej elektrownia wodna Żarnowiec na Pomorzu. Żadna z nich nie powstała jednak na terenie wyeksploatowanych zakładów górniczych. Elektrownie te wykorzystują energię produkowaną w okresie niskiego zapotrzebowania na prąd do przepompowania wody ze zbiornika dolnego do górnego. Następnie energia ta jest oddawana w okresie szczytowego zużycia energii (spuszczana z powrotem do dolnego zbiornika woda napędza turbiny produkujące prąd). W przypadku kopalń węgla, które w Polsce są bardzo głębokie, takimi dolnymi magazynami wody mogą być podziemne zbiorniki lub zaadoptowane do tego wyrobiska. Na ich korzyść przemawiają duże różnice wysokości pompowania, dostępna infrastruktura elektroenergetyczna oraz sprawność magazynowania energii, szacowana na około 70-75 proc.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?