Firma Saipem należąca do włoskiego koncernu Eni poinformowała, że złożyła do arbitrażu Międzynarodowej Izby Handlowej Paryża pozew o ściągnięcie ze spółki South Stream Transport B.V., której jedynym właścicielem jest Gazprom, ok. 759 mln euro straconych przez firmę. Strata jest wynikiem zerwania przez Rosjan kontraktu z Saipem na położenie gazociągu na dnie Morza Czarnego.
Pozew został złożony w końcu listopada 2015 r, a South Stream Transport B.V. otrzymała go w połowie grudnia. Włosi dodają, że ich wystąpienie może zostać włączone do drugiego, wspólnego pozwu o egzekucji z Gazpromu kwot strat poniesionych przez podwykonawców w wyniku przerwania projektu. Nie wiadomo na razie o jakie tu sumy chodzi.
Saipem S.p.A. to europejski potentat w pracach podmorskich przy kładzeniu rurociągów; pracach wiertniczych na lądzie i morzu oraz remontach konstrukcji podwodnych. Saipem był podwykonawcą podmorskiej części gazociągu South Steram, ale jego dwa specjalistyczne statki (Castoro Sei i Saipem 7000) nie zdążyły wyjść w morze, gdy w grudniu 2014 r Rosjanie zrezygnowali z projektu. Tłumaczyli to niechęcią Komisji Europejskiej do specjalnego potraktowanie gazociągu (czyli wyłączenia go z przepisów Trzeciego pakietu energetycznego).
Gazprom zapewniał wtedy Włochów, że będą podwykonawcą w kolejnym przedsięwzięciu - gazociągu Turecki Potok z Rosji do Turcji (i dalej lądem do greckiej granicy). Włosi, którzy już zakotwiczyli w bułgarskim Burgos dostawali ok. 25 mln euro miesięcznie za niezawiniony przestój.
W maju 2015 r Rosjanie zdecydowali się ruszyć z budową, choć turecki rząd wciąż nie podpisał umowy dającej zgodę na udział w projekcie. 22 czerwca w morze wypłynął pierwszy statek Saipem.