Międzynarodowe Przedsiębiorstwo Rurociągowe „Sarmatia” utworzyło w 2004 r. ówczesne Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń” - obecnie PERN oraz Ukrtransnafta, czyli operatorzy magistrali naftowych w Polsce i na Ukrainie. Spółka została powołana do prac nad projektem przedłużenia tzw. rewersyjnego rurociągu naftowego Odessa-Brody do Adamowa w Polsce i dalej do Płocka oraz Gdańska, a także ewentualnie w kierunku zachodnim.
Traktat o Wspólnocie Energetycznej z 2006 r. objął państwa UE i 6 krajów na Bałkanach, jak np. Albania, Bośnia i Hercegowina, Serbia i Czarnogóra. W latach 2010-11 do Wspólnoty Energetycznej przystąpiły Mołdawia oraz Ukraina. Jej celem jest m.in. stworzenie uregulowań prawnych dla inwestycji, w tym transgranicznych, umożliwiających stabilne dostawy energii.
W 2013 r. plan budowy rurociągu naftowego Brody-Adamowo znalazł się na liście „Projektów wspólnego zainteresowania” (Projects of Energy Community Interest – PECI) wśród 35. przedsięwzięć zaakceptowanych wówczas przez Radę Ministrów Wspólnoty Energetycznej, w tym dwóch związanych z rozbudową infrastruktury przesyłowej ropy naftowej. W ostatnim czasie zatwierdzona została nowa lista tych projektów.
Jak poinformowała „Sarmatia”, obecnie „wśród projektów istotnych dla rozwoju infrastruktury przesyłowej ropy naftowej Rada Ministrów wyselekcjonowała tylko jeden projekt, którym został projekt budowy rurociągu naftowego Brody–Adamowo”.
Spółka przypomniała, że „projekty z listy PECI mają prawo na skorzystanie z przyspieszonego trybu uzyskania niezbędnych dla budowy pozwoleń oraz innych instrumentów wsparcia UE”.