Reklama
Rozwiń

Uranu światu nie zabraknie

Najnowszy raport OECD rozwiewa obawy o brak uranu na potrzeby energetyki jądrowej. Starczy go co najmniej na 240 lat.

Aktualizacja: 05.12.2016 11:02 Publikacja: 05.12.2016 10:01

Ruda uranu

Ruda uranu

Foto: 123rf.com

W 2014 r. wszystkie elektrownie jądrowe na świecie wyprodukowały około 2 432 TWh prądu zużywając 56,6 tys. ton paliwa uranowego. Gdyby takie zapotrzebowanie utrzymało się w następnych latach, to zasoby uranu przy obecnej technologii wystarczyłyby na ponad 240 lat.

- Oczywiście moc energetyki jądrowej na świecie będzie rosła, ale i zasoby uranu są większe, bo trzeba doliczyć do nich uran uzyskiwany ze źródeł niekonwencjonalnych (z fosforytów i z łupków czarnych). Do tego energetyka jądrowych stoi u progu wprowadzenia na wielką skalę tzw. prędkich reaktorów powielających. A to zwiększy kilkadziesiąt razy wykorzystanie energii zawartej w uranie. Dlatego Parlament Europejski w rezolucji w sprawie konwencjonalnych źródeł energii i technologii wytwarzania energii stwierdził, że „energia jądrowa ma długą przyszłość, ponieważ opiera się ona na wykorzystaniu zasobów, które wydłużą okres ewentualnego stosowania energii jądrowej do tysięcy lat" . Obecny raport OECD w pełni potwierdza to stwierdzenie Parlamentu Europejskiego - przypomina prof. Andrzej Strupczewski, ekspert Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Energetyka
Strategie spółek pozwolą zarobić, ale nie wszędzie
Energetyka
Rząd znów szuka prezesa URE. Jest cicha faworytka
Energetyka
Dziennikarz "Parkietu" i "Rzeczpospolitej" znów najlepszy
Energetyka
Rozmowy ZE PAK z bankami z szansą na finał. Nadzieje inwestorów rosną
Energetyka
Rządowe wsparcie pomaga spółkom energetycznym
Energetyka
Bezpieczeństwo energetyczne w dobie transformacji. Debata na EKG