Aktualizacja: 19.05.2017 16:07 Publikacja: 19.05.2017 16:01
Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik
"Na dzień dzisiejszy nie zakładamy, ani przewidujemy żadnych ruchów cenowych" - powiedział prezes PGE Henryk Baranowski w piątek na konferencji prasowej. Przypomniał, że ceny ciepła są w Polsce regulowane i taryfowane, więc w ich sprawie "dużo do powiedzenia ma prezes Urzędu Regulacji Energetyki".
PGE poinformowała w piątek, że za ponad 4,5 mld zł zawarła warunkową umowę zakupu aktywów francuskiego EDF w Polsce. Po zakończeniu tej transakcji spółka stanie się największym dostawcą ciepła w polskich aglomeracjach. PGE chce, by transakcja - którą określiła jako "strategiczną" - została zakończona do stycznia 2018 r. Przedtem musi jednak uzyskać zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz ministra energii, zgodę na odstąpienie od prawa pierwokupu od Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych. Francuski koncern musi zaś dostać zgodę na transakcję od odpowiednich władz rządowych we Francji.
Rynek odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce dynamicznie rozwija się na przestrzeni ostatnich lat, co jest wynikiem zarówno rosnącej świadomości ekologicznej, jak i licznych regulacji oraz zachęt finansowych, które wspierają inwestycje w zieloną energię.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Eksperci są zgodni: Polska ma szansę stać się liderem rynku zielonego wodoru. Mamy korzystne położenie geograficzne, powstaje infrastruktura, a Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchamia program wsparcia dla kolejnych inwestycji. Ma szanse, ale na przeszkodzie stoją wewnętrzne regulacje – a w zasadzie ich brak, lub, jak w przypadku ustawy “wiatrakowej” – niesprzyjające przepisy. Czy zaprzepaścimy okazję na energetyczną niezależność?
Gospodarka Niemiec spowalnia, spada popyt, a firmy pod presją rosnących kosztów (w tym związanych z energią) ograniczają produkcję i zapowiadają zwolnienia. Potwierdza to spadek zużycia energii w Niemczech. Wyniósł on w pierwszej połowie roku 3,4 proc. - podała Grupa Robocza ds. Bilansów Energetycznych.
Znamy podział kompetencji w kluczowym dla energetyki ministerstwie klimatu i środowiska. Najważniejsze departamenty dotyczące tego sektora gospodarki trafiły pod nadzór nowego wiceministra Miłosza Motyki z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wciąż nie znamy jednak nazwiska pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Wiemy jednak kto na tę chwilę jest najpoważniejszą kandydaturą.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Rząd Donalda Tuska będzie chciał zwiększyć tempo transformacji energetycznej. Sfinansować mają to fundusze ze sprzedaży pozwoleń na emisję CO2.
Ceny energii elektrycznej na giełdzie na przyszły rok spadają. Sprzedawcy energii także coraz mocniej rywalizują, proponując konkurencyjne względem urzędowych ceny.
To, o czym marzą Niemcy, staje się rzeczywistością w Wielkiej Brytanii: kraj ten jest pierwszym dużym państwem, które uwolniło się od węgla. Podczas gdy ostatnia elektrownia węglowa przestaje działać, energia jądrowa pozostaje częścią brytyjskiego koszyka energetycznego.
Rezerwa mocy do produkcji prądu spadła w zeszły poniedziałek poniżej 5 proc. To ryzykowny poziom, ale operator zapewnił bezpieczne działanie systemu.
Elektrownia jądrowa w Zaporożu była o krok od całkowitego odcięcia od zasilania, potrzebnego do chłodzenia rdzeni reaktorów i paliwa. To wynik ostrzału ukraińskich linii przesyłowych przez Rosjan.
W sobotę od rana nieczynne jest wiele sklepów na warszawskim Targówku. W dniu zwyczajowo największego ruchu zamknięte są między innymi centrum handlowe Atrium Targówek, M1 Marki, sklep IKEA i Decathlon. Powodem jest awaria prądu po burzy.
Częste ograniczanie pracy elektrowni węglowych za sprawą rosnącej produkcji OZE pozbawia ten segment przychodów, które pozwalały dotąd na utrzymanie tych elektrowni w gotowości.
Taka forma współpracy może przynieść wiele korzyści członkom lokalnych społeczności.
W czasie kampanii wyborczej obecny rząd zapowiadał powrót do obliga, aby obniżyć ceny prądu. Na tym się skończyło.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas