Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozważa kolejne przejęcia w szeroko rozumianej branży energetycznej, jednym z czterech najważniejszych segmentów działalności prowadzonej przez grupę. W grę wchodzi zarówno zakup samych systemów dystrybucji ciepła, jak i powiązanych z wytwarzaniem energii.
W tym drugim przypadku szczególnie pożądane są elektrociepłownie kogeneracyjne (jednocześnie wytwarzające prąd i ciepło).

Energetyka gazowa
Koncern już od dłuższego czasu inwestuje w budowę obiektów energetycznych. – Dziś naszymi najważniejszymi inwestycjami w szeroko rozumianej elektroenergetyce i energetyce cieplnej są budowa bloku gazowo-parowego na Żeraniu, ukończenie bloku fluidalnego w Zofiówce w Jastrzębiu-Zdroju oraz zakończenie inwestycji w Stalowej Woli. Konieczne jest również dostosowanie zakładów PGNiG Termika do coraz surowszych norm środowiskowych – informuje departament public relations PGNiG.
Od października 2013 r. koncern jest właścicielem 50 proc. akcji Elektrociepłowni Stalowa Wola. Pozostałe udziały należą do Tauronu. Oba podmioty realizują tam projekt bloku gazowo-parowego o mocy elektrycznej 450 MW (megawaty) i cieplnej 225 MW. Inwestycja się przedłuża. Niedawno wybrano wykonawcę nowego rurociągu wody chłodzącej. Ponadto prowadzone jest postępowanie na wybór wykonawcy prac związanych projektowaniem, inżynierią, doradztwem, zarządzaniem i nadzorem nad zakończeniem budowy. PGNiG zakłada, że obiekt zostanie przekazany do użytku w II połowie 2019 r.