Gazprom zawładnął całym OPAL

Dzień po tym, jak sąd niemiecki odblokował Rosjanom dostęp do całej mocy lądowego przedłużenia Nord Stream, gaz popłynął tam pełnym strumieniem.

Publikacja: 03.08.2017 15:43

Gazprom zawładnął całym OPAL

Foto: Bloomberg

We wtorek 2 sierpnia decyzją sądu w Dusseldorfie Gazprom dostał dostęp do dodatkowych 40 proc. mocy gazociągu OPAL (ma więc blisko 90 proc. mocy) i od razu zwiększył przesył. Według danych niemieckiego operatora OPAL Gastransport strumień rosyjskiego gazu wyrósł z 56 mln m3 doba do 71,5 mln m3 doba.

- Jeżeli dodatkowe moce zostaną w pełni wykorzystane, to rocznie będzie można tą drogą przesłać dodatkowe ponad 12 mld m3 gazu - policzyła gazeta Wiedomosti.

Wraz ze wzrostem przesyłu bezpośrednio z Nord Stream i OPAL, spadł tranzyt przez Ukrainę. Słowacki operator gazowy Eustream potwierdził w środę, że zamiast dotychczasowych 161 mln m3 na dobę, Rosjanie zaczęli przesyłać mniej - 147,6 mln m3.

Gazociągi OPAL i NEL odbierają gaz z gazociągu północnego, którym rosyjski gaz płynie po dnie Bałtyku bezpośrednio do Niemiec. One też dalej kierują surowiec do odbiorców w Zachodniej Europie – Holandii, Francji, Dani itd.

Zdaniem Dmitrija Marinczenko szefa oddziału Fitch Ratings, dodatkowe 12 mld m2 gazu przez OPAL, to ok. 20 proc. tranzytu przez Ukrainę w minionym roku.

- Przy dochodach Ukrainy z tranzytu na poziomie ponad 2 mld dol., straty Naftogazu mogą sięgnąć 400 mln dol. rocznie - uważa ekspert.

Ani Gazprom nie potwierdza na razie udziału w aukcjach na większe moce OPAL (procedury przewidują, że za każdym razem Gazprom musi wziąć udział w aukcji OPAL Gastransport). Także Transukrgaz - operator ukraiński, na razie nie potwierdził zmniejszenia rosyjskiego przesyłu.

Przyznany przez Komisję Europejską większy dostęp Rosjan do OPAL próbował zablokować PGNiG. Polski pozew odrzuciły oba sądu - europejski w Luksemburgu i niemiecki.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie