. Ale powinny być promowane najbardziej efektywne instalacje, te przyłączone do sieci centralnego ogrzewania.
Jakie szanse dają inteligentne sieci energetyczne w Polsce?
Do tej pory energia przepływała w jednym kierunku: od producenta do konsumenta. Ale teraz konsument może być także źródłem energii, np. gdy ma własne moduły fotowoltaiczne. Sieci inteligentne pozwalają ponadto na kontrolę przepływu energii. Dla operatorów sieci, elektrowni będzie to narzędzie pracy pozwalające dostosować dostawy do potrzeb. Także sieci pozwolą lepiej zarządzać odnawialnymi źródłami energii, które można podłączać do sieci w zależności od tego czy np. świeci słonce, czy wieje wiatr.
Wraz z liberalizacją rynku energii konsumenci będą mieli coraz większy wybór, którego dostawcę energii wybrać. Dzięki inteligentnym sieciom dostaną więcej informacji o nim. Właśnie sieci inteligentne dostarczą mu tej wiedzy. Ponadto elektryczne samochody zmienią reguły na rynku energetycznym. Będziemy przychodzić do domu i pobierać więcej energii do ładowania auta. A gdy nie będziemy go używali, to będzie ono "oddawało" energię do sieci. Do tego potrzebujemy inteligentnych sieci energetycznych.
Czy elektryczne samochody mają rzeczywiście tak dużą przyszłość?
— Oceniamy, że w ciągu 10-15 lat znaczna część samochodów będzie na napęd elektryczny. Podobne szacunki ma CEO Renault Carlos Ghosn, który przewiduje że do 2020 r. samochody elektryczne będą stanowiły 10 proc. wszystkich produkowanych aut. To proste. Teraz wiele osób porusza się samochodem tylko po mieście, robiąc w ciągu dnia niewiele kilometrów. A obecne technologie pozwalają na jazdę 160 – 200 km na jednym naładowaniu baterii. Ważne będzie wynalezienie takich baterii, które obniżą koszt samochodu elektrycznego.