Za budowę pierwszej elektrowni atomowej odpowiada Polska Grupa Energetyczna. W ubiegłym tygodniu jej szef Tomasz Zadroga zapewniał w Krynicy, że elektrownia będzie gotowa na czas. Równocześnie jednak pojawiły się informacje o opóźnieniu przy wyborze inżyniera kontraktu. Będzie to jeden z najważniejszych partnerów PGE. Ma wspierać inwestora nie tylko przy wyborze technologii, ale i na dalszym etapie prac.
Inżynier kontraktu ma być znany dopiero w pierwszym półroczu 2012 r. Mimo to wkrótce ma ruszyć przetarg na dostawę technologii dla elektrowni. Jeszcze we wrześniu PGE zorganizuje spotkanie w tej sprawie ze wszystkimi firmami zainteresowanymi dostarczeniem reaktorów.
13 stycznia 2009 r. rząd podjął uchwałę w sprawie działań na rzecz energetyki jądrowej, ale do tej pory nie przyjął programu. Kilka dni temu w czasie Forum Ekonomicznego w Krynicy Hanna Trojanowska, wiceminister gospodarki, powiedziała, że dokument będzie akceptować nowa Rada Ministrów już po wyborach parlamentarnych.
55 mld z łto koszt całego projektu atomowego w naszym kraju
Wciąż trwają konsultacje dotyczące analiz oddziaływania na środowisko. Ze względu na skalę inwestycji konsultacje są prowadzone nie tylko w kraju, ale też z naszymi bliższymi i dalszymi sąsiadami (Czechy, Słowacja, Węgry, Austria, Dania, Finlandia, Szwecja, Niemcy; w tym ostatnim kraju rząd i Bundestag podjęły decyzję o wygaszeniu do 2023 r. wszystkich elektrowni atomowych). Zainteresowane kraje mogą zgłaszać uwagi jeszcze przez kilka tygodni. Potem strona polska będzie musiała przesłać wyjaśnienia. I dopiero jeśli będą uznane za wystarczające, proces konsultacji zostanie zakończony.