Oszczędności na kosztach zakupu energii elektrycznej można osiągnąć kosztem tylko niewielkich wydatków lub nawet nie wydając ani złotówki. - Przy zmianie sprzedawcy energii oszczędności mogą wynieść od 5 proc. do 20 proc. Optymalizacja parametrów zakupu energii elektrycznej daje zaś oszczędności do 15 proc. – ocenia Artur Popławski z firmy doradczej ECM Polska.
Nowe sekcje w Ekonomii i Rynku w "Rzeczpospolitej":
Poniedziałek: Pieniądze i Biznes - Zaczynamy od porad finansowych dla firm. We wtorek Moje pieniądze, czyli poradniki dla osób indywidualnych, w środę: rozbudowana sekcja Kariera i biznes, a w czwartek Analiza branżowa, czyli wszystko, co chcesz się dowiedzieć o spółkach. W piątek zaś Ekonomia w praktyce, czyli odkrywamy zagadki gospodarki i tłumaczymy, jak działają instytucje i instrumenty finansowe
Optymalizacja polega na doborze odpowiedniej mocy czy podziale doby na strefy cenowe, dostosowujące taryfy do rzeczywistego profilu zużycia energii przez przedsiębiorstwo. Eksperci radzą także wprowadzić modernizację układu pomiarowego. Dla przedsiębiorstw produkcyjnych oferują także rozwiązania polegające wprowadzeniu automatyki przemysłowej i kompensację mocy biernej.
- Część urządzeń elektroenergetycznych w toku pracy wytwarza moc, która oddawana jest do sieci elektrycznej, co dodatkowo ją obciąża. W konsekwencji skutkuje to dodatkowymi opłatami naliczanymi przez operatora systemu dystrybucyjnego – tłumaczy Łukasz Witkowski, rzecznik Polskiej Grupy Energetycznej.