O rozpoczęciu budowy informuje agencja Xinhua. Koszt inwestycji przekroczy 20 mld dol., a moc przesyłowa 30 mld m
3
rocznie. Z tego 25 mld m
3
dostarczą kraje Centralnej Azji, przede wszystkim Turkmenistan, a 5 mld m
Aktualizacja: 16.10.2012 15:00 Publikacja: 16.10.2012 15:00
Foto: Bloomberg
O rozpoczęciu budowy informuje agencja Xinhua. Koszt inwestycji przekroczy 20 mld dol., a moc przesyłowa 30 mld m
3
rocznie. Z tego 25 mld m
3
dostarczą kraje Centralnej Azji, przede wszystkim Turkmenistan, a 5 mld m
3
- to gaz chiński.
Gazociąg ma się składać z rury głównej i ośmiu odgałęzień. Inwestorem jest koncern paliwowy CNPC, metalurgiczny Beosteel i Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Projekt jest też otwarty dla inwestorów prywatnych.
Pierwszy gazociąg łączący wschód Chin z Zachodem został zbudowany w 2004 r. Drugi rozpocznie pracę w końcu tego roku. Najnowszy ma zacząć działać za trzy lata.
Pod względem kosztów będzie to drugi najdroższy projekt po gazociągu na Alasce (ponad 30 mld dol.), a przed rosyjskim South Stream (15 mld euro).
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: energianews.pl
O rozpoczęciu budowy informuje agencja Xinhua. Koszt inwestycji przekroczy 20 mld dol., a moc przesyłowa 30 mld m
rocznie. Z tego 25 mld m
Stabilne dostawy energii po konkurencyjnych cenach są kluczowe dla przemysłu i bezpieczeństwa energetycznego kraju. Transformacja energetyczna musi być prowadzona w sposób bezpieczny dla systemu energetycznego – podkreślają eksperci BCG.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
– Spółki energetyczne muszą się podzielić odpowiedzialnością za ceny energii – powiedział podczas Konwencji Koalicji Obywatelskiej w Gliwicach Rafał Trzaskowski, kandydat KO w wyborach prezydenckich.
PGE Polska Grupa Energetyczna oddała w Gryfinie w woj. zachodniopomorskim do eksploatacji największą elektrownię gazową w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie o mocy 1366 MW brutto. Największa firma energetyczna w kraju stawia na błękitne paliwo jako na przejściowe i konieczne w drodze do neutralności klimatycznej.
W poniedziałek Dania zatwierdziła nowy podatek związany z ochroną klimatu. Po etapie wielomiesięcznych negocjacji i umowie podpisanej w czerwcu 2024 roku, duński parlament przyjął pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Prezydent-elekt Donald Trump zapowiedział, że Chris Wright, przedsiębiorca przemysłu naftowego i gazowego, zagorzały obrońca wykorzystania paliw kopalnych, zostanie jego kandydatem na stanowisko szefa Departamentu Energii. Zasłynął z wypicia przed kamerami płynu do szczelinowania hydraulicznego.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Wraz z początkiem nowego roku weszły w życie nowe zasady dofinansowania zakupu pomp ciepła. Branża uznała je za dyskryminujące i poskarżyła się Brukseli.
Incydenty takie jak uszkodzenia światłowodów są analizowane w kontekście potencjalnych działań hybrydowych – mówi Zbigniew Muszyński, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne uzgodniły z prezesem URE plan rozwoju sieci przesyłowej na lata 2025-2034. Zakłada on m.in. 4700 km torów nowych linii 400 kV, 28 nowych i 110 zmodernizowanych stacji oraz lądową linię stałoprądową - podano w komunikacie PSE. Łączne szacowane nakłady na planowane inwestycje to ponad 64 mld zł do 2034 r.
Amerykańskie banki Citigroup i Bank of America poinformowały, że wycofują się z bankowej inicjatywy Net-Zero Banking Alliance (NZBA), a więc grupy globalnych banków, które zobowiązały się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Jednocześnie będą nadal wspierać realizacje celów klimatycznych.
Energia geotermalna może zaspokoić nawet 15 proc. globalnego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną do 2050 r. – uważa Międzynarodowa Agencja Energii (IEA). Poza dodatkowymi wolumenami czystej energii, co samo w sobie jest nieocenione w dobie rosnącego dynamicznie popytu na prąd, może też przynieść impuls rozwojowy dla gospodarek.
Groźba odcięcia przez Słowaków dostaw prądu na wschód to realny scenariusz. Żeby ich zastąpić, Polska potrzebowałaby pomocy Węgrów i Rumunów.
Centra danych, które są paliwem dla sztucznej inteligencji, mnożą się jak szalone. Nie bez konsekwencji – już pobierają tyle energii, że powoduje to zakłócenia w dostawach dla milionów konsumentów.
Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Jednocześnie rośnie liczba i złożoność umów cPPA/vPPA, co będzie stanowić coraz większe wyzwanie do ich prawidłowego ujęcia księgowego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas