Atomowe spotkanie na rządowym szczeblu

Dziś mogą skończyć się dyskusje „łupki kontra atom". Premier chce ustalenia roli spółek w tych inwestycjach.

Publikacja: 12.03.2013 00:01

Premier Donald Tusk zapowiedział, że po dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów spotka się z najważniejszymi w kraju osobami, które mają wpływ na przygotowania do budowy elektrowni jądrowej. To wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, minister skarbu Mikołaj Budzanowski oraz prezes Polskiej Grupy Energetycznej Krzysztof Kilian.

Projekt wymaga stabilnego otoczenia

Z informacji „Rz" wynika, że  spotkanie dotyczyć może w dużej mierze finansowania tej wielkiej inwestycji i jej opłacalności w porównaniu z innymi technologiami produkcji energii. Budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej może kosztować nawet 55 mld zł. Eksploatacja jest stosunkowo tania, ale trzeba najpierw ponieść spore nakłady.– Będę chciał rozwiązać ten –moim zdaniem – fałszywy dylemat, jakim jest dyskusja: czy gaz łupkowy, czy energetyka jądrowa –zapowiedział Donald Tusk. Wyjaśnił, że chodzi też o zdefiniowanie roli państwowych spółek w finansowaniu inwestycji w obu dziedzinach energetyki.

252 mln zł to koszt zbadania potencjalnych lokalizacji, w których mogłaby powstać elektrownia jądrowa

W ostatnich miesiącach w tej kwestii pojawiły się rozbieżności. Głośnym echem odbiła się wypowiedź ministra Budzanowskiego, który powiedział w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej", że w dzisiejszych warunkach nie jest możliwe, by rząd wspierał inwestycję w polski atom. I rzeczywiście, duże ograniczenia w tej kwestii nakładają na Polskę regulacje unijne. Co więcej, trudno sobie wyobrazić, by w okresie walki z deficytem budżetowym rząd dokładał się do budowy. Krzysztof Kilian podkreśla, że rząd musi podjąć w tej kwestii jakieś działania, ponieważ wszędzie na świecie siłownie jądrowe są wspierane przez państwa. Wcale nie musi on jednak mieć na myśli wsparcia czysto finansowego.

Z punktu widzenia PGE kluczowe mogłoby być np. zapewnienie, że po rozpoczęciu inwestycji rząd się z niej nie wycofa. Eksperci związani z branżą przypominają również, że w wielu krajach stosowane są kontrakty różnicowe, które zapewniają, że energia z atomu jest sprzedawana po z góry założonej cenie, co zmniejsza ryzyko inwestycji.

Zostało dziesięć lat

Stąd bardzo prawdopodobne, że dzisiejsze rozmowy na wysokim szczeblu będą dotyczyć także ram prawnych, które są niezbędne, by projekt doszedł do skutku. Program polskiej energetyki jądrowej do dzisiaj nie został zatwierdzony przez rząd. Ale PGE kontynuuje prace, np. zleciła badania lokalizacji, w których może zostać zbudowana siłownia. Jej uruchomienie jest planowane na 2023–2024 r.

– Perspektywa naszego programu nie odsuwa się w czasie, bo decyzja o lokalizacji siłowni będzie jedną z ostatnich. Dobrze wiemy, że przygotowania muszą dotyczyć nie tylko wyboru technologii i wyboru miejsca. Najważniejsze jest zbudowanie tzw. miękkiej infrastruktury – powiedział w ub. tygodniu premier Donald Tusk, cytowany przez PAP. Jednak w kręgach zbliżonych do Kancelarii Premiera nie wszyscy wierzą, że uda się zdążyć w terminie. – Mówienie o elektrowni atomowej w Polsce przed 2025 r. jest dużym optymizmem – mówi nam osoba znająca sprawę.

Na świecie buduje się reaktory jądrowe w cztery-pięć lat, więc głównym zagrożeniem dla dotrzymania terminów nie będą prawdopodobnie kwestie techniczne, tylko otoczenie prawne i polityczne.     —kbac

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki j.piszczatowska@rp.pl

Premier Donald Tusk zapowiedział, że po dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów spotka się z najważniejszymi w kraju osobami, które mają wpływ na przygotowania do budowy elektrowni jądrowej. To wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, minister skarbu Mikołaj Budzanowski oraz prezes Polskiej Grupy Energetycznej Krzysztof Kilian.

Projekt wymaga stabilnego otoczenia

Pozostało 90% artykułu
Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie