„Akademia jest miejscem spotkania dwóch społeczności – ludzi młodych, którzy zdobywają wiedzę na uczelniach w całej Polsce i rozpoczęli współpracę z biznesem oraz wybitnych specjalistów, którzy chcą przekazać młodym ludziom wiedzę praktyczną, nieosiągalną na uczelniach." – mówi Ewa Paga, Prezes Zarządu Fundacji 2065 im. Lesława A. Pagi. - Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się także wybitni przedstawiciele świata nauki, którzy konfrontowali z młodzieżą wizję polskiej energetyki" – dodaje.
Nieodłącznym elementem projektu są programy stażowe, organizowane przez firmy partnerskie. Staż realizowany przez Stypendystów w tym projekcie wyróżnia wysoka jakość. Młodzi ludzie stają się członkami zespołów i realizują konkretne zadania pod okiem opiekuna stażu. „Podczas stażu nauczyłem się trzech języków programowania, a moim głównym zadaniem było zbudowanie modelu prognostycznego cen spot na rynku niemieckim" – mówi Piotr Biernat, Stypendysta I edycji projektu Akademia Energii. W firmach partnerskich stażyści otrzymają wynagrodzenie min. w wysokości 2500 brutto za miesiąc pracy.
Podczas Akademii Energii Stypendyści nawiązują kontakty z przedstawicielami biznesu, to cenna wartość dla młodych ludzi, którzy są na początku drogi zawodowej. Stypendyści, którzy zostali przyjęci do projektu to ludzie zdeterminowani, którzy chcą mieć realny wkład w rozwój energetyki.
" Akademia Energii jest według mnie najbardziej prestiżowym krajowym projektem kierowanym do studentów zainteresowanych sektorem energetycznym. W moim przypadku największym walorem tej inicjatywy jest możliwość uzyskania efektu synergii pomiędzy osobami patrzącymi na energetykę z zupełnie odmiennych perspektyw. Dzięki uczestnictwie w Akademii Energii miałem szansę poznać otwartych, zaangażowanych i pełnych pasji ludzi, do których należy przyszłość mojego kraju, co poczytuję sobie za fantastyczną przygodę, jak też wielki zaszczyt." – mówi Wojciech Pawłuszko, Stypendysta drugiej edycji.
W tegorocznej edycji o jedno miejsce starało się 16 osób. Wygrali Ci, którzy rozwijają swoje zainteresowania poprzez działalność dodatkową, np. w kołach naukowych, angażują się w działalność na rzecz innych i chcą coś wnieść od siebie do Akademii Energii.