URE naciska na PGNiG

Urząd Regulacji Energetyki wezwał Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo do obniżenia od 2014 r. stawek, po jakich spółka sprzedaje gaz odbiorcom przemysłowym.

Publikacja: 14.10.2013 16:18

URE naciska na PGNiG

Foto: Bloomberg

Urząd, który od niedawna w pełni reguluje wysokość taryf dla przemysłu w Polsce, domaga się, by PGNiG obniżyło ceny dla odbiorców. Cały proces odbywa się w ramach procesu wyznaczania taryfy gazowej na przyszły rok.

- Nie przesądzam, jaka będzie taryfa na gaz w przyszłym roku, ale mogę powiedzieć, że wezwałem PGNiG, by ceny dla przemysłu były niższe – powiedział Marek Woszczyk, prezes URE. - Wynika to z sytuacji na rynku hurtowym, sytuacji makroekonomicznej. To nie przesądza o wyniku postępowania taryfowego - dodał.

Rynek gazu w Polsce jest stopniowo liberalizowany. Co prawda większości klientów końcowych gaz wciąż trzeba sprzedawać po ustalonej przez URE taryfie, ale dla największych odbiorców taryfa już nie obowiązuje.

Zwolniona z taryfy jest sprzedaż gazu do firm zużywających ponad 25 mln m3 gazu rocznie. Prezes URE mówił niedawno, że takich firm jest w Polsce około 30, co stanowi około 30 proc. rynku. Od przyszłego roku ta grupa będzie jeszcze poszerzona, tak by zwolnione z taryfy było około 40 proc. rynku.

Jednocześnie na Towarowej Giełdzie Energii musi być sprzedawane już teraz 30 proc. wolumenu gazu w systemie, w 2014 r. ma to być minimum 40 proc., a docelowo od 2015 roku ma to być 55 proc.

- Moje stanowisko pokazuje też pewien kierunek i dla tej części rynku gazowego, która będzie spod taryfy wyłączona. Widziałbym niższe ceny dla przemysłu - powiedział w poniedziałek Woszczyk.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie