Eksport otwarty

Władimir Putin podpisał ustawę liberalizującą rynek eksportu gazu skroplonego. To niby przełom, ale nie do końca, bo na razie skorzystają na tym tylko Novatek i Rosneft.

Publikacja: 02.12.2013 10:10

Eksport otwarty

Foto: Bloomberg

Po kilkuletnich przepychankach, lobbingach obu stron, sprzeciwie Gazpromu, wreszcie jest ustawa de facto znosząca monopol jednego koncernu na eksport rosyjskiego gazu. Na początek chodzi o LNG, poinformował Kreml na swojej stronie.

Ustawa nie otwiera rynku dla wszystkich chętnych. Zgodnie z nowymi przepisami prawo samodzielnej sprzedaży za granicę dostały koncerny, gdzie skarb państwa ma ponad 50 proc. udziałów. To kryterium spełnia tylko Rosneft.

Druga furtka to warunek stanowiący, że eksporter musi wykorzystywać złoża o tzw. znaczeniu federalnym, których licencja zakłada budowę fabryki skraplania gazu. I tu jedynym spełniającym ten warunek jest prywatny Novatek.

Koncern buduje na półwyspie jamalskim największy w Rosji zakład LNG (16 mln t rocznej produkcji). Partnerami mniejszościowymi są francuski Total i chiński CNPC. Pierwszy gaz popłynie stąd w 2016 r. Novatek na już umowy z odbiorcami (przede wszystkim Japonia) na 25 lat do przodu.

Eksperci zwracają uwagę, że ustawa musi pójść dalej i dopuścić do eksportu także inne firmy jak Łukoil, Baszneft, Surgutneftegaz. To warunek niezbędny by Rosja wykonała strategię zakładającą objęcie do 2030 r aż 20 proc. rynku globalnego LNG.

Obecnie rosyjski udział to zaledwie 5 proc.. W kraju o największych zasobach gaz na świecie (14 proc. wszystkich), pracuje jeden zakład skraplania na wyspie Sachalin, należący do w ponad połowie do Gazpromu. Rocznie produkuje ok. 10 mln ton, na rynki azjatyckie - Japonii, Korei Płd. Singapuru.

Nowa ustawa weszła w życie z dniem podpisania przez prezydenta czyli 1 grudnia.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie