Kuszenie gazem

Gazprom ratuje swoją kluczową inwestycję w Europie. Wcześniej wziął na siebie koszty budowy South Stream w Serbii i Bułgarii. Teraz zapłaci też za odcinek austriacki.

Publikacja: 23.04.2014 08:14

Kuszenie gazem

Foto: Bloomberg

Po wtorkowych rozmowach z austriackim OMV Gazprom ogłosił, że bierze pod uwagę propozycję Austriaków sfinansowania austriackiego odcinka Gazociągu Południowego.

- W celu optymizacji projektu raz uwzględniając obecny portfel kontraktów Gazpromu, zgodziliśmy się z propozycją strony austriackiej, rozważyć możliwość budowy odcinka w Austrii w ramach istniejącej umowy międzyrządowej; równolegle z prowadzonymi pracami na terenie Słowenii - wyjaśnił prezes Aleksiej Miller.

Austria była jednym z wariantów docelowych liczącego 3200 km gazociągu z Syberii do Europy z ominięciem Ukrainy. Jednak kraj skłaniał się ku europejskiemu projektowi Nabucco West. Potem Austriacy zainteresowali się Trans-Adriatic Pipeline (TAP) z Azerbejdżanu do Europy.

W lutym Gazprom włączył się do gry i wznowił rozmowy z austriackim koncernem energetycznym OMV. We wtorek rosyjska delegacja spotkała się w Wiedniu z generalnym dyrektorem koncernu Reinholdem Mitterlenerem. Austriacy nie komentują na razie stanowiska Rosjan.

W maju 2013 r okazało się, że Serbia nie finansują budowy swojej nitki South Stream obliczonej na 1,7 mld euro. Koszty wziął na siebie Gazprom. W zamian zapłaci mniej za tranzyt. W październiku do Serbii dołączyła kluczowa dla projektu Bułgaria (tu gazociąg wyjdzie z Morza Czarnego) Rosjanie zgodzili się dać Bułgarom kredyt 620 mln euro na budowę. Sofia spłaci go w ciągu 22 lat.

Gazprom rozpoczął budowę South Stream w grudniu 2012 r. Gazociąg po dnie Morza Czarnego połączy Rosję z Bułgarią, a następnie rozdzieli się na dwie nitki. Jedną rosyjski gaz popłynie przez Serbię na Węgry i do Austrii, a drugą przez Grecję do Włoch. Moc przesyłowa będzie rekordowa - 63 mld m3. Podobnie rekordowy będzie koszt. Na dziś to 16,5 mld euro, ale zdaniem ekspertów będzie to już ponad 25 mld euro. Gazociąg ma być gotowy do końca 2015 r, ale wciąż nie ma zgody Unii na wyłączenie inwestycji spod regulacji Trzeciego Pakietu Energetycznego.

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?