– Widząc korzyści z grupowego zakupu energii elektrycznej, samorządy coraz chętniej sięgają po takie możliwości. Wśród badanych przez nas powiatów, gmin i miast w ten sposób kupowało w 2013 r. 46,5 proc. samorządów, w 2014 r. już 60,3 proc. – podaje wyniki najnowszego raportu Marek Cichy, partner zarządzający w Audytelu.
Badania Audytelu dotyczące efektywności działania grup zakupowych zostały przeprowadzone wśród ponad 120 samorządów. Korzyści ze wspólnych zakupów są niebagatelne. Jednostki, które sięgają po taki instrument, płacą o 14 proc. mniej za energię i aż o 17 proc. mniej za jej dystrybucję.
– W sumie oznacza to oszczędności około 15 proc. całkowitych kosztów energii elektrycznej zużywanej przez samorządy w porównaniu z urzędami samodzielnie dokonującymi zakupu – podkreśla Cichy.
W 2013 r. te korzyści były nieco mniejsze: odpowiednio 6,3 proc. oraz 13,8 proc. To – zdaniem autorów raportu – potwierdza, że grupy zakupowe dają uczestnikom coraz większe oszczędności. Zamówienia pojedynczego powiatu czy gminy są niewielkie, a jego siła przetargowa jest nieduża. Im większe zamówienie grupowe, tym łatwiej uzyskać korzystne ceny.
Badania pokazały, że najlepsze efekty mają grupy tzw. koordynowane i korzystające z zewnętrznych doradców. Stworzenie takiej grupy wymaga inwentaryzacji punktów odbioru energii oraz przygotowania skomplikowanej dokumentacji przetargowej.