CEZ – zainteresowanie Energą

CEZ może rozpocząć rozmowy w sprawie nabycia pakietu większościowego Energi - podają „Hospodarske Noviny" cytując prezesa CEZ Daniela Benesa.

Aktualizacja: 26.09.2014 16:13 Publikacja: 26.09.2014 11:56

CEZ – zainteresowanie Energą

Foto: Bloomberg

Benes wskazuje, że CEZ planuje akwizycje, aby zagwarantować sobie stabilną dywidendę.

W tej chwili większościowy pakiet Energi posiada Skarb Państwa (51,5 proc.), a 48,48 jest na giełdzie w rękach inwestorów.

Paweł Puchalski, szef działu analiz DM BZ WBK ocenia, że dla CEZ rozsądnym posunięciem byłby zakup większościowego pakietu gdańskiej firmy. – Energa jest atrakcyjna spółką. Gdyby miało dojść do jej przejęcia przez czeski koncern, to Skarb Państwa z pewnością wymagałby wysokiej premii w stosunku do ceny rynkowej – zauważa Puchalski.

Dodaje, że na chwilę obecną Skarp Państwa kontroluje praktycznie cały polski rynek energetyczny. Nie jest więc pewien, czy wpuszczanie dużego gracza z bliskiej zagranicy byłoby optymalne. - Poza tym, gdyby CEZ rzeczywiście miał zamiar czy też był bliski przejęcia Energi, na pewno nie pojawiłoby się to w wywiadzie prasowym. Pomimo to, trudno jednoznacznie przesądzać, czy do transakcji dojdzie, czy też nie – zaznacza szef działu analiz DM BZ WBK.

Daniel Benes już w maju ubiegłego roku sygnalizował, że CEZ patrzy na wszystkie możliwości na polskim rynku. Deklarował wtedy, że przy najbliższej okazji podjęcia tematu prywatyzacji Energi, przystąpi do tematu.

Jak przekazał Bloombergowi rzecznik CEZ Ladislav Kriz nie było jeszcze rozmów z gdańską spółką, a Energa jest jedynie potencjalnym celem akwizycji.

- Spółka Energa znalazła się na liście podmiotów, które mogą zostać poddane przekształceniom własnościowym. Ewentualne przekształcenia musiałyby być poddane uprzednim szczegółowym analizom dotyczącym wpływu przekształceń na realizację rządowego programu energetycznego, aktualnej sytuacji rynkowej i związanej z nią możliwej do uzyskania ceny (w kontekście oczekiwanych dochodów dywidendowych), efektów synergii oraz wpływu na wartość spółki dla akcjonariuszy usłyszeliśmy w biurze prasowym Skarbu Państwa

Benes wskazuje, że CEZ planuje akwizycje, aby zagwarantować sobie stabilną dywidendę.

W tej chwili większościowy pakiet Energi posiada Skarb Państwa (51,5 proc.), a 48,48 jest na giełdzie w rękach inwestorów.

Pozostało 89% artykułu
Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie