Frost & Sullivan - dwukrotny przyrost mocy w OZE do 2025 r. na świecie

Analitycy prognozują dwukrotny przyrost mocy w OZE do 2025 r. na świecie. Odnawialne źródła energii wspiera już 130 krajów na całym świecie.

Publikacja: 03.02.2015 11:59

Frost & Sullivan - dwukrotny przyrost mocy w OZE do 2025 r. na świecie

Foto: Bloomberg

Wzrost mocy odnawialnych źródeł energii do poziomu 3,2 TW w 2025 roku, przy średniej rocznej stopie wzrostu na poziomie 5,7 procent – zakłada analiza przeprowadzona przez Frost & Sullivan pt. „Prognozy rynku energii odnawialnej przeprowadzone w 2014 roku".

Jak zwracają uwagę autorzy raportu w ostatnim dziesięcioleciu doszło do znacznych zmian w polityce dotyczącej energetyki odnawialnej. Wcześniej mniej niż 50 krajów na całym świecie stosowało politykę wspierania takich źródeł. Dziś jest ich już ponad 130. Skutkiem poparcia politycznego są inwestycje w ekologiczne elektrownie w ostatnich latach.

Prognozy Frost & Sullivan mówią o ponad dwukrotnym skoku mocy zainstalowanej energetyki odnawialnej w porównaniu do 2012 roku, kiedy to moc tego typu źródeł wynosiła blisko 1,57 TW. W ich ocenie średniorocznie będzie przybywać 5,7 procent takich zielonych mocy.

Największy rozwój stoi przed fotowoltaiką, która – zdaniem autorów raportu – ma odpowiadać za 33,4 proc. całości nowych mocy w energetyce odnawialnej w okresie 2012-2025. Tuż za nią jest energetyka wiatrowa, której udział wynosić będzie 32,7 proc., wyprzedzając tym samym hydroenergetykę z udziałem na poziomie 25,3 proc. Na pozostałe technologie odnawialne przypadnie 8,6 proc. nowych zdolności wytwórczych.

Na perspektywy odnawialnych źródeł energii negatywnie wpływają trudności gospodarcze w wielu częściach świata. Chodzi o programy wsparcia, które w wielu krajach są ograniczane z uwagi na słaba koniunkturę. A jak wskazują – autorzy raportu – są one nadal niezbędnym warunkiem opłacalności wielu instalacji wytwarzania energii odnawialnej do momentu osiągnięcia parytetu sieciowego.

- Siłą rzeczy następuje więc stopniowy wzrost udziału państw rozwijających się w rynku energetyki odnawialnej – stwierdza Harald Thaler, Dyrektor zespołu ds. energetyki z londyńskiego biura Frost & Sullivan.

Kraje rozwijające się stosują technologie energetyki odnawialnej na coraz bardziej masowym poziomie ze względu na spadek kosztów wynikający z innowacji technicznych i korzyści skali z ich masowego wdrożenia - oceniają eksperci Frost & Sullivan.

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?