Nowe technologie wkraczają do energetyki
Polski konsument prądu i ciepła nie jest dziś skłonny do wykorzystania innowacyjnych rozwiązań w zakresie usług użyteczności publicznej. Wynika to zarówno z uwarunkowań systemowych i regulacyjnych, jak i poziomu jego świadomości.
To jeden z głównych wniosków debaty „Konsument – Prosument – Smartsument w Mieście Przyszłości".
Ale to będzie się zmieniać wraz z wprowadzaniem coraz większej liczby innowacyjnych rozwiązań w sektorze związanym z energetyka zawodową i rynkiem ciepła. Dzięki nim odbiorcy nie tylko będą mogli oszczędzić na rachunkach, ale też przyczynić się do rozwijania niskoemisyjnej gospodarki.
Jak wskazywano, bazę do rozwoju innowacyjnych rozwiązań w zakresie usług użyteczności publicznej stanowić mogą rozwiązania sieciowe, takie jak sieci ciepłownicze. Odwoływano się przy tym do przykładów krajów nordyckich, gdzie z powodzeniem funkcjonują tzw. otwarte sieci ciepłownicze umożliwiające odbiorcom sprzedaż nadwyżek ciepła do sieci. Jedną z nich jest obsługiwana przez Fortum, który był jednym z organizatorów debaty, największa sieć tego typu zlokalizowana w Sztokholmie. Takie rozwiązanie zapewnia nie tylko ograniczenie kosztów produkcji ciepła, ale również umożliwia zmniejszenie śladu węglowego całego systemu energetycznego.