„Pomimo obfitych rezerw, wydobycia ropy w Iranie znacznie spadło, a wzrost produkcji gazu ziemnego był wolniejszy niż oczekiwano w ciągu ostatnich kilku lat. Sankcje międzynarodowe mają głęboki wpływ na sektor energetyczny Iranu. Wymusiły odwołanie lub opóźnienie wielu projektów wydobywczych ropy i gazu" - podkreśla amerykańska Agencja Administracji Informacji Energetycznej (IEA).
Stany Zjednoczone i Unia Europejska (UE) wprowadziły embargo na irańskie paliwa i surowce energetyczne pod koniec 2011 roku. Pierwsze negatywne rezultaty pojawiły się irańskiej gospodarce już latem 2012 roku. Sankcje utrudniły sprzedaż ropy przez Iranu, w wyniku czego eksport spadł o blisko 1 mln bd rok do roku.
W roku fiskalnym 2011/2012 (kończącym się 20 marca 2012), według Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Iran zarobił na eksporcie (przychody z eksportu ropy naftowej i gazu ziemnego) 118 miliardów dolarów Rok później (2012/2013) przychody spadły o 47% do 63 mld dol.
MFW szacuje, że w kolejnym roku przychody były niższe jeszcze o 10 proc. i wyniosły 56 mld dol.
Co do eksportu gazu to spadł nieznacznie ale tylko dlatego, że Iran większość zużywa u siebie. Gaz stanowi 60 proc. w konsumpcji kraju; paliwa 38 proc.. Reszta źródeł - energia atomowa, wodna, z węgla i słońca - każdy stanowi mniej niż 1 proc. w bilansie kraju.