Celem jest poprawa rentowności i utrzymanie rynkowej pozycji.
- Jednym z kluczowych zagadnień jest realizacja nowej strategii energetycznej, której fundamentem jest zapewnienie firmie bezpieczeństwa energetycznego, przy jednoczesnej trosce o środowisko – zaznacza Zbigniew Andrzejewski, prezes BRW.
Chodzi nie tylko o oszczędności, ale też o wykorzystanie odpadów z produkcji mebli.
Główne założenia polityki energetycznej meblowej grupy wdrażane są od stycznia tego roku. W obrębie BRW stworzono spółkę odpowiedzialną między innymi za działania związane z planowanym wykorzystaniem energii solarnej dla celów socjalno-bytowych. Od kilku miesięcy trwa również cykl audytów energetycznych, czyli kontroli różnego typu instalacji w zakładach produkcyjnych. Potrwają one zgodnie z planem do listopada. Kontroli zostaną poddane także instalacje: odpylania, oświetlenia, wentylacyjno-grzewcza oraz ogrzewania. Firma powołała także Sekcję Elektrociepłowni odpowiedzialną za zarządzanie energią, złożoną z przedstawicieli poszczególnych spółek zależnych. Nowo opracowany budżet na lata 2015-2018 dla Elektrociepłowni w Biłgoraju zakłada między innymi kompleksowy przegląd turbiny parowej, wymianę wymurówki kotła parowego K2 oraz wymianę wymurówki kotła parowego K3. Spółka zamierza starać się o środki unijne z obecnej perspektywy finansowej na rozbudowę elektrociepłowni. - Analiza wyników działań audytowych wstępnie pozwala przewidywać, że potencjał oszczędności w skali roku utrzyma się na poziomie 300 tys. zł – zaznacza szef BRW. - Na podstawie analizy faktur za energię zużywaną we wszystkich zakładach, hurtowniach i salonach grupy zamówiona moc została dostosowana do rzeczywistych potrzeb. Szacujemy, że oszczędności w tym zakresie powinny wynieść dodatkowe 250 tys. zł w perspektywie roku – dodaje Andrzejewski.
Produkcja mebli BRW odbywa się dziś w 21 zakładach w Polsce i za granicą. Grupa zatrudnia około 8 tys. pracowników. Ma w sumie ok. 800 punktów partnerskich, 74 salonów własnych, w tym 12 salonów wielkopowierzchniowych.