Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 14.07.2015 14:07 Publikacja: 14.07.2015 14:07
Miliarder Roman Abramowicz
Foto: Bloomberg
Fundusz Ervington Investments kontrolowany przez Romana Abramowicza kupił za 9,75 mln dol. akcje uprzywilejowane amerykańskiej firmy Propell Technologies. Specjalizuje się ona w pracy nad technologią plazmowego impulsu przy wydobyciu ropy i gazu z pokładów łupków bitumicznych. O transakcji firma poinformowała na swojej stronie.
Pieniądze uzyskane ze sprzedaży akcji firma chce przeznaczyć na zwiększenie wydobycia oraz prace nad unowocześnieniem technologii w USA. Propell jest właścicielem Novas Energy USA, która zajmuje się podwyższeniem wydajności złóż łupkowej ropy i gazu. Uderzenie plazmowe wykorzystywane jest w stabilnych złożach i pozwala obejść się bez dodawania chemicznych komponentów do wody stosowanej przy szczelinowaniu.
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Gospodarka Niemiec spowalnia, spada popyt, a firmy pod presją rosnących kosztów (w tym związanych z energią) ograniczają produkcję i zapowiadają zwolnienia. Potwierdza to spadek zużycia energii w Niemczech. Wyniósł on w pierwszej połowie roku 3,4 proc. - podała Grupa Robocza ds. Bilansów Energetycznych.
Znamy podział kompetencji w kluczowym dla energetyki ministerstwie klimatu i środowiska. Najważniejsze departamenty dotyczące tego sektora gospodarki trafiły pod nadzór nowego wiceministra Miłosza Motyki z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wciąż nie znamy jednak nazwiska pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Wiemy jednak kto na tę chwilę jest najpoważniejszą kandydaturą.
Rząd Donalda Tuska będzie chciał zwiększyć tempo transformacji energetycznej. Sfinansować mają to fundusze ze sprzedaży pozwoleń na emisję CO2.
Bartłomiej Sawicki, dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” został dwukrotnym laureatem 9. edycji konkursu dla mediów „Platynowe Megawaty”, organizowanego przez Towarową Giełdę Energii. Otrzymał tytuł Dziennikarza Roku 2022, a także wyróżnienie za najlepszy materiał na temat rynku gazu w 2022 roku.
Doradzą i sfinansują a w razie potrzeby naprawią i podstawią auto pod drzwi. Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces i wcale nie kończy wraz z wybraniem wymarzonego modelu. Jak wesprzeć w tym menedżera floty?
Gabinet Olafa Scholza postanowił radykalnie przyspieszyć redukowanie emisji gazów cieplarnianych przez Niemcy. Już w przyszłym roku miałby wejść w życie zakaz montowania nowych systemów grzewczych, które bazowałyby na paliwach emisyjnych.
Paradoksalnie we wszystkich debatach dotyczących odnawialnych źródeł energii najczęściej pomijamy najpopularniejsze z nich: biomasę.
Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Joanna Kopczyńska poinformowała, że ze zbiornika w Lubachowie, administrowanego przez Tauron, nastąpił "nieprognozowany zrzut wody", a Tauron miał o tym nie informować. Spółka odpiera zarzuty.
Trzecia co do wielkości elektrownia węglowa w Polsce szykuje się na wielką wodę. Co prawda podjęto decyzję o prewencyjnym uruchomieniu planu obrony elektrowni przed skutkami powodzi, jednak właściciel obiektu w Opolu, Polska Grupa Energetyczna nie widzi zagrożeń dla ciągłości działania obiektu.
Finlandia odda na przełomie 2025 i 2026 roku do użytku pierwszy na świecie podziemny magazyn, w którym przechowywane będzie zużyte paliwo jądrowe. Ma ono pozostać w tym miejscu przez sto tysięcy lat.
Kontynuujemy rozwój naszego wspólnego projektu jądrowego z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi. Nic po rozmowach z nowym zarządem spółki się nie zmieniło – powiedział Patrick Fragman, prezes Westinghouse podczas rozmowy z dziennikarzami. Kluczowy kontrakt dotyczący zaprojektowania elektrowni może się jednak opóźnić. Jednocześnie polski rząd robi krok milowy w rozmowach na temat finansowania elektrowni jądrowej z Komisją Europejską.
Koncern DTEK najbogatszego Ukraińca inwestuje 140 milionów euro w magazyny energii, aby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy. Buduje też instalacje OZE.
Zarząd Grupy Tauronu skierował do prokuratury trzy zawiadomienia o możliwych nieprawidłowościach na łączną sumę ponad 13 mln zł. Dotyczą one obszarów takich jak sponsoring i działania CSR, darowizny oraz zarządzanie majątkiem sieciowym. Łącznie przeprowadzono 16 audytów.
Agencja Rozwoju Przemysłu jako jedna z pierwszych spółek zdradza skalę – jak mówi – zaniedbań po poprzednikach. Znacząca ich część dotyczy sektora energetycznego, zwłaszcza projektów morskiej energetyki wiatrowej. Sprawy dotyczą niegospodarności.
Kurs głównej pary walutowej w środowe południe lekko zwyżkuje. Sytuację wykorzystuje polski złoty.
Ręczne radiotelefony używane przez libańską grupę zbrojną Hezbollah zostały zdetonowane późnym popołudniem na południu kraju i na południowych przedmieściach stolicy Libanu – Bejrutu. Źródła informują o trzech osobach zabitych
„Pod wulkanem” Damiana Kocura został wybrany polskim kandydatem do Oscara w kategorii filmu międzynarodowego
Trzy osoby zostały aresztowane, a cztery kolejne są poszukiwane przez armeńskie organy ścigania w związku z rzekomym spiskiem, który miał na celu przejęcie władzy w Armenii - poinformował w wydanym oświadczeniu tamtejszy Komitet Śledczy.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. MSZ Ukrainy poinformował, że Polska otrzyma notę protestacyjną w związku z zatrzymaniem na lotnisku w Krakowie ukraińskiego boksera, Ołeksandra Usyka.
Przeczytałem w trakcie trwającej powodzi, że w dłuższej perspektywie wzrośnie dzięki niej PKB. Uczeni ekonomiści doskonale pamiętają bowiem słowa największego spośród nich – Johna Keynesa – o tym, że „wznoszenie piramid, trzęsienia ziemi, nawet wojny mogą przyczynić się do wzrostu bogactwa”.
Miliony lat temu nasza planeta mogła mieć pierścień podobny do tych, jakie znajdują się wokół Saturna - taką hipotezę postawili naukowcy z australijskiego Monash University. Ich zdaniem powstał on w czasie, gdy w Ziemię stale uderzały asteroidy.
Z dużej chmury mały deszcz. Pierwsze po wybuchu afery wizerunkowej wokół PKOl posiedzenie zarządu trwało dłużej niż zwykle, ale zakończyło się bez radykalnych decyzji, co najwyżej otworzyło drogę do dalszej dyskusji.
Amerykański Citibank, jeden z 20 największych banków w Rosji pod względem aktywów, znika z tego rynku. Pozostałe zachodnie banki też redukują swoją obecność. Aktywa tych banków w Rosji są obecnie na poziomie „późnego ZSRR”.
Kilka dni po ogłoszeniu zakończonej chemioterapii, księżna Kate po raz pierwszy wróciła do swoich obowiązków zawodowych. W jakim spotkaniu wzięła udział?
Trybunał Konstytucyjny uznał, że wrzutka do ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych, w postaci przepisów zmieniających zasady funkcjonowania rynku aptecznego narusza ustawę zasadniczą, ze względu na wadliwy tryb uchwalenia.
Daniel Wellington, szwedzka firma, która powstała w 2011 roku, jako jedna z pierwszych wykorzystała influencerów do promocji swoich produktów. Efekt? Wielki sukces, 6 milionów sprzedanych zegarków i globalna popularność. Teraz Szwedzi chcą odświeżyć swój wizerunek.
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, w czasie rozmowy z dziennikarzami mówił, że według aktualnych prognoz fala powodziowa na Odrze ma dotrzeć do Wrocławia w czwartek.
Pierwszy ze świadków - dotąd incognito, dziś już jawnie – rozpoczął w środę składanie zeznań w procesie odwoławczym w tzw. sprawie Skóry, czyli brutalnego morderstwa sprzed ćwierćwiecza, za które nieprawomocnie skazano Roberta J. Wcześniej sąd przerwał mowy końcowe.
Jeżeli DSV kupi DB Schenker, stanie się numerem jeden światowej logistyki. Jakie będą rynkowe skutki tej transakcji?
Sąd Okręgowy w Częstochowie wydał postanowienie w sprawie aresztu tymczasowego dla ciotki Jacka Jaworka, 74-letniej Teresy D. - dowiedziała się Interia. Kobieta jest podejrzana o ukrywanie przez trzy lata poszukiwanego listem gończym siostrzeńca.
Największe spółki spożywcze w kraju mobilizują się z pomocą. Colian czy Coca Cola wysyłają wodę powodzianom, a liczne spółki przekazują pieniądze.
W trakcie tegorocznego występu na gali nagród Grammy, Miley Cyrus zmieniła słowa piosenki „Flowers”, wyśpiewując, że właśnie zdobyła pierwszą statuetkę. Kilka miesięcy później została posądzona o plagiat. Czy jej utwór nawiązuje do hitu Bruno Marsa?
Niszczycielskie pożary w środkowej i północnej Portugalii wyczerpały możliwości tamtejszych służb ratunkowych. "W środę z Hiszpanii i Maroka do kraju dotrą niezbędne posiłki" - poinformował portugalski urząd ochrony cywilnej.
Według najnowszej prognozy IMGW w większości kraju będzie dziś ciepło i słonecznie. Jednak na południowym wschodzie i w centrum Polski mogą pojawić się burze z opadami deszczu, a nawet gradu. Jaka pogoda czeka nas w kolejnych dniach?
17 września doszło do skoordynowanego ataku na członków Hezbollahu działających na terenie Libanu. Jak podają media, wybuchły pagery, z których korzystali członkowie i sympatycy organizacji. Czym są i jak działają te urządzenia?
Międzynarodowy Fundusz Walutowy bezterminowo odłożył wyjazd misji swoich ekonomistów do Rosji. Przeciwko tej wizycie zaprotestowały kraje europejskie.
Deweloper wprowadza na rynek niemal 790 mieszkań, apartamentów inwestycyjnych i lokali usługowych. Oferta powiększa się w Krakowie, Gdańsku i Gdyni.
Pieniądze i podział kompetencji – to główne osie konfliktów w spółkach. Gdy spory dotrą do sądów, szanse na wygraną trzeba szacować pół na pół – pokazuje najnowszy raport.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas