Według zarządu spółki kryzys panujący na polskim rynku energii elektrycznej, który dotknął przede wszystkim sektor wytwórców energii, w ostatnim roku pogłębił się i ma poważny wpływ na wyniki finansowe ZE Pątnów-Adamów-Konin.
Autorzy oświadczenia są też zdania, że sytuacja ta jest wynikiem braku długoterminowej polityki państwa wspierającej energetykę konwencjonalną. Negatywnym elementem tej polityki jest utrzymująca się od dłuższego czasu niska cena energii na poziomie, który nie zawsze pozwala na pokrycie pełnych kosztów jej produkcji. Zwracają oni też uwagę, że jeszcze dwa - trzy lata temu ceny prądu kształtowały się na poziomie bliskim 200 zł/MWh. Dziś cena z dostawą energii w 2016 roku to około 165 zł/MWh, a na 2017 rok 161 zł/MWh.
Do pogłębienia się kryzysu w znacznym stopniu przyczynia się również wzrost cen uprawnień emisji CO2. Ceny te urosły z poziomu 6 euro/tonę w 2014 roku do ponad 8,5 euro/tonę obecnie i według prognoz mogą dalej wzrastać.
Rozwiązanie problemów PAK widzi w restrukturyzacji spółki i optymalizacji kosztów jej działalności. Ma to pozwolić na dalsze, opłacalne funkcjonowanie grupy.
Wśród działań, które zamierza podjąć zarząd, jest m. in. szukanie oszczędności we wszystkich elementach działalności firmy, np. poprzez czasowe zawieszenie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy czy obniżanie kosztów produkcji, jak również szukanie rozwiązań mogących przynieść dodatkowe przychody (np. poprzez sprzedaż niektórych spółek zależnych). Nie podano jednak, jakich.