Polska skarży Brukselę za OPAL

Władze RP zaskarżyły do Trybunału Europejskiego decyzję Komisji Europejskiej o zwiększeniu dostępu Gazpromu do gazociągu OPAL.

Aktualizacja: 19.12.2016 10:35 Publikacja: 19.12.2016 10:01

Polska skarży Brukselę za OPAL

Foto: Bloomberg

„Sytuacja zagraża bezpieczeństwu dostaw gazu do Unii, a szczególnie do regionu Europy Środkowej. Zwiększa poważnie ryzyko bezpiecznych dostaw gazu, zwiększa bowiem zależność od jednego dostawcy - Rosji - cytuje Joannę Wajdę rzeczniczkę MSZ, agencja Reuters. Polski argument to także naruszenie przez KE zasady dywersyfikacji dostaw gazu na rynek Wspólnoty oraz solidarności energetycznej.

W październiku KE potwierdziła, że zgodziła się, by Gazprom zwiększył swój udział w transportowanym przez OPAL surowcu z 50 proc. do blisko 80 proc.. Reuters przypomina, że OPAL to gazociąg lądowy na terytorium Niemiec, który odbiera gaz z podmorskiego odcinka Nord Stream i transportuje go klientom w Europie Zachodniej. Moc przesyłowa to 36 mld m3 gazu rocznie. Niemiecki regulator rynku energetycznego dał Rosjanom prawo do połowy mocy gazociągu - 18 mld m3 rocznie. Teraz, dzięki decyzji KE Gazprom brać udział w aukcjach na przesył dodatkowych 7,7-10,2 mld m3 swojego gazu OPAL. Oznacza to, że Rosjanie mogą do 2033 r wykorzystać od 71,4 proc. do 78,3 proc. mocy gazociągu. Na początku grudnia PGNiG przekazał KE swoich 14 zarzutów wobec decyzji o zwiększeniu udziału Rosjan. Skierował też sprawę w trybie pilnym do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?
Energetyka
Trump wskazał kandydata na nowego sekretarza ds. energii. To zwolennik ropy i gazu
Energetyka
Bez OZE ani rusz
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Energetyka
Inwestorzy i przemysł czekają na przepisy prawne regulujące rynek wodoru
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska