Zrzutka na elektrownie

123RF

Polskie rodziny dopłacą do nowych bloków energetycznych nawet 150–260 zł rocznie.

W najbliższych latach musimy się liczyć z wyższymi opłatami za energię. To „składka” na odbudowę mocy energetyki, z której wypadnie gros wyeksploatowanych bloków. Alternatywą jest blackout lub 20. stopień zasilania, jak w sierpniu 2015 r.

Chcąc tego uniknąć, rząd planuje wprowadzenie tzw. rynku mocy, czyli wsparcia dla wytwórców prądu, mającego skłonić ich do nowych inwestycji. Zapłaciliby odbiorcy. W scenariuszu najbardziej kosztownym opłaty dla przeciętnego gospodarstwa domowego wzrosłyby nawet o 150 zł rocznie. Rodzina mieszkająca w domku jednorodzinnym, zużywająca ok. 3,5 MW w roku, musiałaby dopłacić ponad 263 zł – wynika z symulacji Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu, skupiającego odbiorców przemysłowych.

Przemysł będzie musiał sobie poradzić z jeszcze większymi podwyżkami niż odbiorcy indywidualni. W scenariuszu najbardziej kosztownym rachunek za prąd dużej grupy przemysłowej zużywającej rocznie ok. 500 GWh energii może skoczyć o – bagatela – 37,6 mln zł. – To ekstremalny wariant. Ten prawdopodobny zakłada niższe wartości – uspokaja Henryk Kaliś, szef FOEEiG.

W tym wariancie podwyżki wyniosłyby od 54 zł rocznie dla standardowego gospodarstwa domowego do ok. 94 zł rocznie dla domu jednorodzinnego. Nasze przykładowe przedsiębiorstwo energochłonne musiałoby się liczyć ze skokiem rachunków o 13,5 mln zł rocznie, jeżeli nie zostanie z nowej daniny zwolnione, podobnie jak w przypadku kosztów pomocy dla odnawialnych źródeł energii.

Przedstawiciele Polskich Sieci Elektroenergetycznych, czyli operatora systemu energetycznego, zapewniają, że wprowadzą mechanizmy zapewniające bezpieczeństwo po najniższym koszcie. Nie ukrywają jednak, że trzeba będzie płacić więcej niż dziś.

Docelowy model rynku wejdzie w życie za trzy–cztery lata. Nawet jeśli w najbliższych tygodniach poznamy jego założenia, decyzje inwestycyjne energetycy muszą podejmować już dziś. Dlatego rząd już łata dziurę w ich budżetach, by zapewnić pieniądze na nowe projekty. Podwyższył tzw. opłatę przejściową.

Rachunek za prąd przeciętnego gospodarstwa domowego zwiększy się przez to o 50 zł rocznie. Pocieszeniem może być to, że opłata przejściowa może zniknąć po wprowadzeniu docelowego modelu rynku energii, ale nie jest to przesądzone.

Mogą Ci się również spodobać

Upadek polityki energetycznej

Miecz Damoklesa od dawna wisi nad polską energetyką. Wszyscy to niby wiedzą, publicyści – ...

PSE: wprowadzenie stopni zasilania w sierpniu zapobiegło blackoutowi

Wprowadzenie w sierpniu br. stopni zasilania było niezbędne, bo zapobiegło wyłączeniom awaryjnym, których skutki ...

MOL Group przejmuje Aurorę

Węgierski MOL Group przejmuje niemiecką Aurorę

Węgierski koncern naftowy powiększy skład swojej grupy kapitałowej o niemiecką firmę zajmującą się recyklingiem ...

Orlen inwestuje w Elektrociepłownię Płock

Koncern zamierza wybudować sprawniejszy i efektywniejszy turbozespół TG1. Dostawcą technologii i wykonawcą w trybie ...

Azerowie gotowi spowolnić pompy

Azerbejdżan jest gotowy dodatkowo zmniejszyć wydobycie ropy, jeżeli otrzyma taką propozycję od OPEC. Kartel ...

Więcej Gazpromu w Unii

Rosyjski koncern ma już ponad jedną trzecią unijnego rynku gazu. A chce więcej. – ...