Energa nie składa broni w sprawie Włocławka

materiały prasowe

Gdańska grupa nie zgadza się z decyzją regionalnej dyrekcji ochrony środowiska, która nie wydała zgody na realizację drugiego stopnia wody na Wiśle. Zapowiada odwołanie.

Zostanie ono skierowane do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska przez prezydenta Włocławka, który w imieniu Energi składał stosowny wniosek o zgodę. Inwestycję planowano w formule partnerstwa prywatno-publicznego.

Energetyczna spółka chce się zaangażować w projekt ze względu na planowaną przy okazji rozbudowę elektrowni wodnej we Włocławku. Odwołanie do GDOŚ oznacza, że Energa nie rezygnuje z tej inwestycji. Nie zgadza się też z powodem odmowy udzielenia zgody na nią. RDOŚ tłumaczył się m.in tym, że przedsięwzięcie nie zostało uwzględnione w dokumentach planistycznych Dorzecza Wisły.

– W naszej ocenie złożona dokumentacja środowiskowa i formalnoprawna gwarantowała pełną zgodność inwestycji z wymogami prawa polskiego i unijnego. Tym bardziej że powstała na bazie gruntownej i kompleksowej inwentaryzacji przyrodniczej i zakładała niespotykaną dotąd na tak wielką skalę kompensatę środowiskową – przekazała nam Beata Ostrowska, rzeczniczka gdańskiej grupy.

Jednocześnie podkreśliła, że projekt wypełnia też nadrzędny cel publiczny, jakim jest ochrona przeciwpowodziowa regionu Pomorza i Kujaw, który od lat zmaga się z tym problemem. Efektem spiętrzenia rzeki na drugim stopniu byłoby też zmniejszenie niedoborów wody w tym województwie kujawsko-pomorskim, powodujących obecnie stepowienie regionu i zagrożenie dla rolnictwa.

Dla spółki najważniejsze są jednak efekty energetyczne. W ramach inwestycji powstałaby siłownia wodna o mocy 80 MW, która zwiększyłaby potencjał energetyczny regionu, ale też swój udział w wytwarzaniu z odnawialnych źródeł.

Koszt całej inwestycji szacowany jest na 3,5 mld zł. Z wcześniejszych wypowiedzi przedstawicieli koncernu wynika, że siłownia pochłonęłaby 25 proc. wydatków na projekt.

Koncern jest w trakcie aktualizacji strategii. Odwołanie się od decyzji RDOŚ oznacza, że ta inwestycja we Włocławku nie zniknie z planów rozwojowych. Nie wiadomo na razie, czy do 2020 r. udział w wytwarzaniu z OZE istotnie się w Enerdze zwiększy. Poprzedni zarząd mówił o 60 proc. z OZE.

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG coraz aktywniejsze na Ukrainie

Koncern może już korzystać z gazociągów u naszych wschodnich sąsiadów. Dzięki temu będzie mógł ...

Rosneft i Łukoil trują Syberię

Nielegalne składowiska odpadów obu koncernów paliwowych zalegają w Syberii Zachodniej. Szkody spowodowane niszczeniem środowiska ...

Przetarg Gazpromu to fikcja

Największy przetarg w historii Gazpromu jest niezgodny z prawem. Tak twierdzi Federalna Służba Antymonopolowa. ...

Termomodernizacja – nie ma prostych rozwiązań

Sprawa know-how, jak termomodernizować, żeby nie stracić pieniędzy, jest w Polsce zabagniona – mówi ...

Prezes JSW stracił stanowisko

Daniel Ozon, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, stracił stanowisko. O odwołaniu go przez radę nadzorczą ...

Inteligentne liczniki – strony wymieniają się pozwami, a spór nadal nie rozwiązany

Spodziewaliśmy się takiej reakcji. Wcześniej złożyliśmy pozew na kwotę 174 mln zł. Nie mieliśmy ...