Energa nie składa broni w sprawie Włocławka

materiały prasowe

Gdańska grupa nie zgadza się z decyzją regionalnej dyrekcji ochrony środowiska, która nie wydała zgody na realizację drugiego stopnia wody na Wiśle. Zapowiada odwołanie.

Zostanie ono skierowane do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska przez prezydenta Włocławka, który w imieniu Energi składał stosowny wniosek o zgodę. Inwestycję planowano w formule partnerstwa prywatno-publicznego.

Energetyczna spółka chce się zaangażować w projekt ze względu na planowaną przy okazji rozbudowę elektrowni wodnej we Włocławku. Odwołanie do GDOŚ oznacza, że Energa nie rezygnuje z tej inwestycji. Nie zgadza się też z powodem odmowy udzielenia zgody na nią. RDOŚ tłumaczył się m.in tym, że przedsięwzięcie nie zostało uwzględnione w dokumentach planistycznych Dorzecza Wisły.

– W naszej ocenie złożona dokumentacja środowiskowa i formalnoprawna gwarantowała pełną zgodność inwestycji z wymogami prawa polskiego i unijnego. Tym bardziej że powstała na bazie gruntownej i kompleksowej inwentaryzacji przyrodniczej i zakładała niespotykaną dotąd na tak wielką skalę kompensatę środowiskową – przekazała nam Beata Ostrowska, rzeczniczka gdańskiej grupy.

Jednocześnie podkreśliła, że projekt wypełnia też nadrzędny cel publiczny, jakim jest ochrona przeciwpowodziowa regionu Pomorza i Kujaw, który od lat zmaga się z tym problemem. Efektem spiętrzenia rzeki na drugim stopniu byłoby też zmniejszenie niedoborów wody w tym województwie kujawsko-pomorskim, powodujących obecnie stepowienie regionu i zagrożenie dla rolnictwa.

Dla spółki najważniejsze są jednak efekty energetyczne. W ramach inwestycji powstałaby siłownia wodna o mocy 80 MW, która zwiększyłaby potencjał energetyczny regionu, ale też swój udział w wytwarzaniu z odnawialnych źródeł.

Koszt całej inwestycji szacowany jest na 3,5 mld zł. Z wcześniejszych wypowiedzi przedstawicieli koncernu wynika, że siłownia pochłonęłaby 25 proc. wydatków na projekt.

Koncern jest w trakcie aktualizacji strategii. Odwołanie się od decyzji RDOŚ oznacza, że ta inwestycja we Włocławku nie zniknie z planów rozwojowych. Nie wiadomo na razie, czy do 2020 r. udział w wytwarzaniu z OZE istotnie się w Enerdze zwiększy. Poprzedni zarząd mówił o 60 proc. z OZE.

Mogą Ci się również spodobać

Trudna walka ze smogiem

Polska należy do krajów o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Unii. Jak to zmienić? Według ...

Elektrociepłownie pełne sprzeczności

Resort energii niechętny systemowi wsparcia dla kogeneracji. Ale państwowe firmy walczą o schedę po ...

Będą odpisy w Enei i Bogdance

Enea i Bogdanka dokonają odpisów aktualizujących. W sprawozdaniu skonsolidowanym Enei odpis wyniesie ok. 1,7 ...

Kuwejt wstrzymał eksport ropy do USA

Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy od 26 lat. Kuwejt woli sprzedawać swoją ...

Ważna instalacja Orlenu ruszy w kwietniu

Dopiero za dwa miesiące wzrosną w Płocku moce produkcyjne w zakresie propylenu. Pierwotnie inwestycję ...

PGNiG rusza z dostawami LNG

Pierwszy statek z komercyjną dostawą skroplonego gazu ziemnego przybędzie 17 czerwca z Kataru, a ...