EWEA: Polska na podium energetyki wiatrowej w 2015 r.

Bloomberg

Polska zajęła drugie miejsce pod względem zainstalowanej mocy w energetyce wiatrowej w Europie. Wyprzedziły ją tylko Niemcy.

Według Europejskiego Stowarzyszenia energetyki Wiatrowej (EWEA) w 2015 r. wybudowano u nas wiatraki o łącznej mocy ponad 1,26 GW. O całą długość wyprzedziły nas Niemcy z ponad 6 GW. Na trzecim miejscy znalazła się zaś Francja z ponad 1,07 GW.

Na koniec minionego roku mieliśmy 5,1 GW łącznej mocy zainstalowanej w turbinach wiatrowych. Tak duży ubiegłoroczny przyrost to efekt zmieniających się zasad dotyczących systemu wsparcia dla energetyki odnawialnej. Do końca ubiegłego roku miał obowiązywać system zielonych certyfikatów, które wytwórcy takich elektrowni wiatrowych sprzedają na giełdzie podnosząc rentowność swojej produkcji. Wielu inwestorów, w tym dużych koncernów energetycznych, chciało skorzystać z dotychczasowych zasad wsparcia. Od tego roku miał wejść system aukcyjny, gdzie wsparcie dostają tylko najbardziej efektywne, wygrane projekty. Jednak tuż przed końcem minionego roku rząd zdecydował o przesunięciu wejścia w życie kluczowych zapisów ustawy o odnawialnych źródłach energii o pół roku. Teraz przygotowywana jest tzw. duża nowelizacja.

Jak wynika z szacunków EWEA w całej Europie zainstalowano w 2015 r. 12,8GW mocy wiatrowych, co stanowi wzrost o 6,3 proc. wobec 2014 roku. Obecnie jest 141,6 GW, z czego 131 GW na lądzie i 11 GW na morzu. Energia wiatrowa zaspokaja 11,4 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w Europie.

Stowarzyszenie spodziewa się spowolnienia w 2016 r. Powody to zmiana systemu wsparcia w Niemczech, a także brak przejrzystości regulacyjnej na innych rynkach np. Wielkiej Brytanii, Polsce czy Hiszpanii.

Mogą Ci się również spodobać

Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia

Coraz więcej ludzi w megamiastach

Już w 2030 roku około 9 proc. mieszkańców Ziemi zamieszka w zaledwie 41 „megamiastach”. ...

Koniec z darmowym prądem do aut. Ile wyniosą opłaty?

Mimo że rynek elektromobilności dopiero się w Polsce rozwija, to już pierwsza firma zdecydowało ...

PKN Orlen myśli o reaktywacji marki CPN?

PKN Orlen planuje reaktywację marki CPN i prowadzenie pod historycznym logo stacji na warszawskiej ...

Szwajcarzy zbudują Turecki Potok

Gazprom podpisał kontrakt na położenie pierwszej nitki gazociągu do Turcji na dnie Morza Czarnego. ...

Wraca polityczna moda na konsolidacje

Po pomyśle stworzenie koncernu paliwowo-surowcowego wraca idea fuzji Orlenu z Lotosem. O ewentualnej fuzji ...

Tanio, taniej, najtaniej

Białoruś płaci Gazpromowi za gaz najmniej ze wszystkich klientów. Ale to wciąż za dużo ...