Upał odcina Krym od prądu

AFP

Most energetyczny z Rosji na Krym nie radzi sobie z nadzwyczaj upalnym latem. Zasilanie co kilka dni siada a władze półwyspu muszą ograniczać mieszkańcom dostęp do prądu.

Operator sieci energetycznych południa Rosji informuje, że „w wyniku nadzwyczajnych upałów, system wyczerpał możliwości techniczne zaspokojenia maksymalnego popytu południa kraju na prąd” – cytuje komunikat agencja Nowosti. We wtorek ministerstwo energetyki Rosji poinformowało, że popyt na energię elektryczną na Krymie było o 6 proc. większe aniżeli w dotychczas rekordowym 2012 r. Swoją drogą nie wiadomo skąd rosyjskie ministerstwo wie jakie było zużycie prądu w części należącej do obcego państwa.

Władze tłumaczą liczne awarie mostu energetycznego z Rosji, nadmiernym używaniem klimatyzatorów na Krymie. Szczególnie w ośrodkach wypoczynkowych, gdzie trwa szczyt sezonu. Dlatego wprowadzony został grafik czasowych wyłączeń zasilania. Mają one zastępować w czasie szczytowego zapotrzebowania – w godzinach wieczornych i południowych.

Ostatnia planowa przerwa w dostawach prądu na Krym miała miejsce w poniedziałek wieczorem. Przez dwie godziny bez prądu było 108 tysięcy ludzi.

Krym pilnie potrzebuje dwóch nowych elektrowni, by zaspokoić popyt na prąd. Ich budowa na razie nie wyszła poza biura projektowe. Turbiny Siemensa, które zostały nielegalnie dostarczone na półwysep na potrzeby nowych elektrowni, na razie nie mogą zostać tam wykorzystanie.

Mogą Ci się również spodobać

Spalamy więcej obcego węgla

Tylko w ciągu pierwszych trzech kwartałów do Polski wpłynęło już więcej czarnego paliwa z ...

PGE sfinalizowała megafuzję na rynku ciepłowniczym

Przejęcie aktywów energetycznych od francuskiego koncernu EDF kosztowało 4,27 mld zł. Polska Grupa Energetyczna ...

Koniec grudnia: benzyna poniżej 4 zł

Koniec grudnia powinien upłynąć pod znakiem taniego tankowania – oceniają eksperci paliwowi. Ich zdaniem ...

Rusza walka o skarby Arktyki

Rosja wystąpiła do ONZ o poszerzenie swojego terytorium na Oceanie Lodowatym. Do tych terenów ...

Kto i ile gazu kupił w Gazpromie

Niemcy są największym klientem gazowym Rosjan. Polska piąta, za Francją, Wielką Brytanią, Włochami i ...