Upał odcina Krym od prądu

AFP

Most energetyczny z Rosji na Krym nie radzi sobie z nadzwyczaj upalnym latem. Zasilanie co kilka dni siada a władze półwyspu muszą ograniczać mieszkańcom dostęp do prądu.

Operator sieci energetycznych południa Rosji informuje, że „w wyniku nadzwyczajnych upałów, system wyczerpał możliwości techniczne zaspokojenia maksymalnego popytu południa kraju na prąd” – cytuje komunikat agencja Nowosti. We wtorek ministerstwo energetyki Rosji poinformowało, że popyt na energię elektryczną na Krymie było o 6 proc. większe aniżeli w dotychczas rekordowym 2012 r. Swoją drogą nie wiadomo skąd rosyjskie ministerstwo wie jakie było zużycie prądu w części należącej do obcego państwa.

Władze tłumaczą liczne awarie mostu energetycznego z Rosji, nadmiernym używaniem klimatyzatorów na Krymie. Szczególnie w ośrodkach wypoczynkowych, gdzie trwa szczyt sezonu. Dlatego wprowadzony został grafik czasowych wyłączeń zasilania. Mają one zastępować w czasie szczytowego zapotrzebowania – w godzinach wieczornych i południowych.

Ostatnia planowa przerwa w dostawach prądu na Krym miała miejsce w poniedziałek wieczorem. Przez dwie godziny bez prądu było 108 tysięcy ludzi.

Krym pilnie potrzebuje dwóch nowych elektrowni, by zaspokoić popyt na prąd. Ich budowa na razie nie wyszła poza biura projektowe. Turbiny Siemensa, które zostały nielegalnie dostarczone na półwysep na potrzeby nowych elektrowni, na razie nie mogą zostać tam wykorzystanie.

Mogą Ci się również spodobać

Zaostrza się wojna gazowa w Europie

Rosjanie chcą zwiększyć udział w unijnym rynku i proponują odbiorcom gaz po cenie najniższej ...

Tchórzewski: nic nie wiem o swoim odwołaniu

Minister energii Krzysztof Tchórzewski odniósł się do krążących informacji o swoim odwołaniu na łamach ...

Kryzys dopadł Gazprom

Albo dalsze cięcie inwestycji, albo jeszcze większe długi. Przed takim dylematem stanęli szefowie rosyjskiego ...

Greenpeace: Zielony Ład lekarstwem na skutki pandemii

Pandemia COVID-19 pokazała, że pojedyncze zagrożenie – w tym przypadku odzwierzęce – może zdestabilizować ...

Czystsze powietrze w Krakowie, ale dopuszczalne normy wciąż przekroczone

W sobotę, wbrew wcześniejszym prognozom, powietrze w Krakowie uległo poprawie. Dopuszczalne normy stężenia szkodliwych ...

Prąd prosto z… magazynu

Efektywne magazynowanie energii ma znaczenie dla rozwoju e-mobilności, a także dla energetyki opartej o ...