Nasz węgiel przegra konkurencję

Fotorzepa, Piotr Guzik

W miksie Polski widzę miejsce zarówno dla atomu, jak i dla odnawialnych źródeł energii – mówi Janusz Steinhoff były wicepremier i min. gospodarki, dziś w gabinecie cieni BCC.

Rz: Z Ministerstwa Energii słychać, że zapowiadany na ten rok miks energetyczny niekoniecznie sięgnie perspektywy 2050 r.

Janusz Steinhoff: Wiele sygnałów wskazuje na to, że zobaczymy raczej perspektywę 2030 r. Nie dziwi mnie to. Minister jest w wyjątkowo trudnej sytuacji, bo musi rozwiązać równanie z kilkoma niewiadomymi. Trudno dziś przewidzieć, jakie będą w przyszłości koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 w relacji do cen nośników energii. Nie wiadomo też, w jakim tempie będzie wdrażana polityka klimatyczna. Doświadczenie uczy, że prognozy należy raczej formułować w sposób ogólny i weryfikować je co pięć lat.

Byłoby to zrozumiałe, gdyby minister nie powtarzał, że w 2050 r. połowa energii też będzie z węgla.

Intuicja podpowiada mi, że nie można się oprzeć na jednym modelu. Dlatego w miksie Polski widzę miejsce zarówno dla atomu, jak i dla odnawialnych źródeł energii. Z kolei równoważenie pracy tych ostatnich wymusi większy udział gazu. Konieczna jest zatem dywersyfikacja. Nie przewiduję, by w 2050 r. udział węgla sięgał 50 proc. Musimy jednak od niego odchodzić stopniowo, bo nie stać nas jak Niemców na płacenie 25 mld euro rocznie na rozwój OZE, a znalezienie formuły finansowania elektrowni jądrowej jest wyzwaniem. Ale jeśli na węgiel cały czas będziemy patrzeć jak na podstawowy nośnik, to wpadniemy w tarapaty.

Już dziś brakuje węgla. Czy broniąc samowystarczalności, nie skończymy, importując go?

Nie wykluczałbym takiego scenariusza. Nic nie wskazuje na to, byśmy mogli zabezpieczyć własne potrzeby, bo z roku na rok spada wydobycie, a my nie budujemy nowych kopalń. Koszty wydobycia w starych będą tylko rosły i nasz surowiec przegra konkurencję z importowanym.

Mogą Ci się również spodobać

Kłopoty farm wiatrowych wkrótce uderzą w banki

Będą problemy z niemal 11 mld zł kredytów na elektrownie na wiatr. Instytucje finansowe ...

Gaz i prąd od kablówki bez kabla

Uwolnione rynki energii i gazu to okazja dla firm, aby zmienić strategię. Zdecydowały się ...

Uchwały EuRoPol Gazu lege artis

PGNiG przekonuje, że sposób przegłosowania nagród za zysk EuRoPol Gazu w 2015 r. był ...

Gaz może być droższy

W tym roku aż 14 firm złożyło wniosek o cofnięcie koncesji na import błękitnego ...

Żegnajcie petrodolary, witaj petroeuro

Rosyjski Rosneft – największy dostawca ropy na europejski rynek, zaczyna przejście na kontrakty w ...

MOL ma kolejną ważną umowę

Koncern podpisał kontrakt z thyssenkrupp Industrial Solutions na produkcję polioli polieterowych i glikolu propylenowego. ...