Bałtyckie firmy energetyczne wchodzą do Polski

Bloomberg

Dostawca prądu z Litwy i gazu z Estonii będzie konkurować z polskimi firmami na polskim rynku.

Spółka dostarczająca prąd Energijos tiekimas, wchodząca w skład litewskiego holdingu państwowego Lietuvos energija, wchodzi na polski rynek. Firma otworzyła swoją spółkę-córkę Geton Energy.

– Polska to wielki, płynny rynek. W handlu detalicznym sprzedaje się tam sześć razy więcej prądu niż we wszystkich republikach nadbałtyckich. Mamy nadzieję, że to sąsiednie państwo będzie naszym mostem do dalszej ekspansji także na inne rynki Europy Środkowej – stwierdził w spacjalnym komunikacie Vidmantas Saletis prezes Energijos tiekimas.

Według Litwina, Polska rocznie potrzebuje 15 razy więcej prądu niż Litwa, ale konkurencja na polskim rynku jest mniejsza, aniżeli w krajach skandynawskich.

Litewska firma ma już doświadczenie w konkurowaniu na sąsiednich rynkach, choć dużo mniejszych niż polski. Od 2013 r obecna jest w Estonii i na Łotwie. Od 2016 r weszła na giełdę Nasdaq Commodities, a w październiku jest też na parkiecie Intercontinental Exchange.

W Polsce działa też estońska grupa energetyczna Eesti Energia. Teraz plany estońskiej firmy co do Polski rosną. Niebawem pojawi się u nas spółka-córka Enefit, która zajmuje się dostawami prądu i gazu.

Mogą Ci się również spodobać

Bułgaria uniezależnia się od dostaw gazu z Rosji

Budowa interkonektora gazowego między wewnętrznymi sieciami przesyłowymi Bułgarii i Rumunii została zakończona – poinformowano ...

Z Niemcami na jednym wózku

Choć z postulowanych przez poprzedni rząd wspólnych zakupów gazu w Unii nic nie zostało, ...

Techniczna zmiana ocen

Agencja Fitch podniosła krajowe długoterminowe ratingi dla niektórych spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa W ...

RWE: prezes nie wyklucza zwolnień

Planowana restrukturyzacja niemieckiego koncernu energetycznego RWE może doprowadzić do masowych zwolnień. Prezes RWE Peter ...

Zalewa nas prąd z OZE ze Szwecji

Od kilku lat systematycznie rośnie import energii elektrycznej z zagranicy, przy coraz mniejszym jej ...

Bruksela: Polska nie musi notyfikować ustawy o energii

– Jeżeli Polska oceni, że nowa ustawa nie wiąże się z pomocą państwa, wówczas ...