Polski apetyt na prąd z Ukrainy

Fotorzepa, Michał Kozak MK Michał Kozak

W tym roku Polska kupiła na Ukrainie prądu za 4,8 mln zł. Więcej importowali od sąsiadów tylko Węgrzy.

Rośnie liczba chętnych na prąd z Ukrainy. Od pierwszego czerwca do grona importerów ukraińskiej energii elektrycznej dołączy Białoruś i Mołdawia, zapowiedział minister energetyki Ihor Nasalik, podała agencja Unian.

W styczniu-kwietniu Ukraina sprzedała za granicę prądu za 60,1 mln dol., to jest o 20,2 proc. więcej niż w tym samym okresie rok temu. Najwięcej zaimportowali Węgrzy wydając 10,1 mln dol., druga była Polska – 4,8 mln dol.

Dodał, że kraj nie dostarcza prądu na Krym oraz do części Donbasu kontrolowanej przez separatystów. Nosalik chce też wznowienia śledztwa w sprawie kontraktów na dostawę energii na Krym. W dokumentach półwysep został określony jako część Rosji.

Nosalik chce też by rząd zgodził się na eksport prądu bezpośrednio przez elektrownie atomowe i elektrociepłownie. To pozwoli firmom na dodatkowe zyski. Od 1 maja wzrosły o 8,4 proc. taryfy na sprzedaż prądu z siłowni jądrowych Ukrainy. Wciąż są one jednak bardzo atrakcyjne dla sąsiadów.

Cena za KWh wynosi 45,42 kopiejki czyli mniej niż 7 groszy. Z atomu pochodzi ponad połowa produkowanego prądu. Na Ukrainie działają cztery elektrownie jądrowe w tym największa w Europie – zaporoska o mocy 6 GW.

Mogą Ci się również spodobać

TGE stawia na współpracę europejską

Jednym z kluczowych celów na 2016 r. jest aktywne uczestnictwo w integracji rynków energii ...

Bruksela ulegnie Gazpromowi?

Komisja Europejska rozpoczęła rozmowy z rosyjskim koncernem gazowym o kompromisowym zakończeniu dochodzenia antymonopolowego. O ...

Przydomowe ładowanie aut na prąd

Według PSPA nie będzie miliona aut elektrycznych w Polsce bez możliwości wygodnego ich ładowania. ...

Lotos i PGNiG inwestują w Norwegii

Gdański koncern otrzyma udziały w dwóch koncesjach na Morzu Północnym. Z kolei PGNiG stanie ...

Ropa wybuchła nad Wołgą

Rurociąg wybuchł w czwartek tuż przy wiosce położonej na brzegu Wołgi. Ropa rozlała się ...

Resort energii cieplej o atomie

Ministerstwo energii nie wyklucza ogłoszenia przetargu na wybór technologii dla elektrowni jądrowej. Niewykluczone, że ...