W przyszły wtorek umowa inwestycyjna tworząca PGG

Bloomberg

Po tym jak we wtorek związki zawodowe w Kompanii Węglowej zawarły porozumienie z rządem Polska Grupa Górnicza od 1 maja staje się faktem.

To oznacza uratowanie 100 tys. miejsc pracy na Śląsku i stwarza szansę dla górnictwa i dla rozwoju regionu – ocenił minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Jak poinformował Tchórzewski, na najbliższy wtorek w historycznym gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach zaplanowano kolejne spotkanie, podczas którego nastąpi zawarcie porozumienia z udziałem inwestorów, banków finansujących Kompanię, strony społecznej oraz zarządów KW i PGG. Początkowo przewidywano, że spotkanie skutkujące powołaniem PGG nastąpi w poniedziałek, ostatecznie jednak termin ustalono na wtorek w południe.

– To wtorkowe porozumienie jest związane z tym, żeby pieniądze inwestorów zostały wykorzystane tam gdzie potrzeba, do budowania podwalin przedsiębiorstwa – wyjaśnił szef resortu energii.. Banki mają również zadeklarować, by spłata zadłużenia Kompanii wobec nich nastąpiła w okresie – jak mówił minister – „nie krótszym niż siedem lat”.

Prezes KW Tomasz Rogala ocenił, że podpisanie porozumienia ze związkami otwiera drogę do stworzenia PGG.

– To bardzo ważny dzień, ponieważ umożliwia nam zakończenie procesów inwestorskich, przygotowanie wszystkich dokumentów i uruchomienie Polskiej Grupy Górniczej, czyli dużej, stabilnej firmy – powiedział prezes.

Środki pozyskane od inwestorów mają być przeznaczone na inwestycje. Jak wskazał chodzi o udostępnienie nowych złóż z bardzo dobrym węglem, który zwiększy przychody spółki, i unowocześnienie parku technologicznego.

AWK

Mogą Ci się również spodobać

Słony rachunek za smog

26 mld euro rocznie płacimy za skutki zanieczyszczonego powietrza – wynika z raportu Komisji ...

Droga ropa wpłynie na wyniki spółek

Część specjalistów prognozuje spadek marż rafineryjnych. W ocenie innych marże nadal będą wysokie. Najwyższe ...

JSW: Zatrudnienie będzie rosło

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: PGNiG, Tauron: Budżet nie wzrośnie Inwestorzy bloku ...

Rodzi się nowy rynek gazu

Firmy mają coraz więcej możliwości obracania błękitnym paliwem, również między sobą. Pozwalają im na ...

Gazprom traci na wartości. Inwestorzy wyprzedają akcje

Trzeci tydzień z rządu inwestorzy wyprzedają akcje Gazpromu. Koncern stracił na wartości 3,2 mld ...

Kto zarabiał na ropie z Wenezueli?

Były szwajcarski bankier spędzi 10 lat w więzieniu w USA za pranie pieniędzy państwowego ...