Będzie większy nacisk na surowce

materiały prasowe

Poznańska grupa energetyczna pracuje nad aktualizacją strategii. Bo tę ogłoszoną we wrześniu nowy zarząd Enei traktuje jako dokument przejściowy.

– Głównym powodem dokonanej wówczas aktualizacji było przejęcie większościowego pakietu akcji Bogdanki, która uzupełniła łańcuch wartości grupy o wydobycie. Dziś musimy pomyśleć o właściwym wkomponowaniu tego obszaru w model biznesowy oraz ład korporacyjny – tłumaczy Mirosław Kowalik, zasiadający od stycznia w fotelu prezesa Enei.

Celem jest zbudowanie stabilnych struktur dla grupy surowcowo-energetycznej. Przy czym lubelska kopalnia nadal ma być spółką giełdową. Większościowy akcjonariusz chce bowiem w pierwszej kolejności pokazać synergie wynikające z przejęcia. Widzi też potencjał do dalszej optymalizacji kosztów.

Ze słów prezesa wynika, że Bogdanka na razie nie będzie zwiększać produkcji. Skupi się na uplasowaniu węgla w kraju, ale będzie też poszukiwać rynków zbytu za granicą, m.in. na Ukrainie, Słowacji, Czechach, Rumunii czy na Węgrzech.

Większe zapotrzebowanie na węgiel w Polsce zapewnić mógłby planowany blok w Ostrołęce. Enea nie wyklucza powrotu do rozmów z Energą w sprawie wspólnej realizacji projektu. Na razie deklaruje gotowość do zapewnienia długoterminowych dostaw węgla z Bogdanki z wbudowaną formułą cenową. – O deklaracjach dotyczących udziału finansowego czy kapitałowego będziemy mogli mówić, gdy poznamy szczegółowe warunki brzegowe, które mogłyby zapewnić większą opłacalność takich inwestycji – zaznacza Kowalik.

Ale nowa strategia może też uwzględniać ewentualne zwiększanie udziału segmentu wydobycia w Enei. – Analizujemy inne potencjalne scenariusze dalszego rozwoju tego obszaru. KHW jest jedną z rozważanych opcji dla dywersyfikacji potrzeb surowcowych naszej grupy – mówi Kowalik pytany o plany przejęcia większościowego pakietu węglowej spółki. Mówił o tym w styczniowym wywiadzie dla „Rz” minister energii Krzysztof Tchórzewski. Kowalik zastrzega jednak, że Enea jest na etapie bardzo wstępnych ocen tego projektu i żadne decyzje jeszcze nie zapadły.

Mogą Ci się również spodobać

Prąd znaleziony w lesie

Żaden inny kraj na świecie nie wykorzystuje tak efektywnie biomasy do produkcji prądu, jak ...

Ruch w łupkach za oceanem

Szykują się dwie potężne transakcje w branży ropy i gazu z łupków bitumicznych. Właścicieli ...

Invenergy chce umiędzynarodowienia sporu o umowy długoterminowe

Amerykański koncern energetyczny Invenergy zawiadomił polskie władze, w tym premier i prezydenta, o rozpoczęciu ...

Atom wraca do Japonii

Japońska polityka nuklearna pozostawia wiele do życzenia. Jednak wciąż rząd nie zmienia swojej strategii. ...

Instalacje dla Lotosu za 1,26 mld zł

Na 1,26 mld złotych opiewa kontrakt, jaki spółka Lotos Asfalt podpisała z KT Kinetics ...

Spowolnienie dotknęło też JSW

Jastrzębska Spółka Węglowa wypracowała w 2019 r. 649,6 mln zł zysku netto. To o ...