Niecałe dwa tygodnie na konsultacje ustawy o rynku mocy

Bloomberg

Ministerstwo Energii rozpoczęło konsultacje społeczne projektu ustawy o rynku mocy. Uwagi można zgłaszać do 19 grudnia 2016 r.

Jak tłumaczy resort celem nowych regulacji ma być zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii dla odbiorców końcowych zarówno w horyzoncie średnioterminowym jak i długoterminowym. Moc w okresach napiętego bilansu mają zaś oferować wytwórcy i przedsiębiorstwa sterujące popytem (mechanizm DSR – z ang. Demand Site Response). Będą za to wynagradzane. Ma ono zachęcić przedsiębiorców do podejmowania decyzji o rozpoczęciu inwestycji i modernizacji, a także o odwieść ich od decyzji o wycofaniu z eksploatacji istniejących źródeł – ważnych dla bezpieczeństwa pracy systemu.

ME zakłada, że ustawa i akty wykonawcze wejdą w życie w przyszłym roku. Z kolei na przełomie 2017 i 2018 r. odbędzie się pierwsza aukcja główna tj. z dostawą mocy w 2021 r. (pięć lat od zamówienia).

Rynek mocy ma być rynkiem terminowym. Dzielić się ma na rynek pierwotny (aukcje główne i dodatkowe tj. z terminem dostawy za rok) i rynek wtórny.

Koszty rynku mocy pokrywać będą odbiorcy końcowi, uiszczając opłatę mocową stanowiącą część taryfy za dostarczanie energii elektrycznej. W ocenie skutków regulacji nie podano jednak, ile to ma kosztować odbiorców. Wcześniej minister energii Krzysztof Tchórzewski informował, że roczny koszt rynku mocy ma oscylować wokół 2-3 mld zł.

Mogą Ci się również spodobać

Ukraina kończy z państwowym górnictwem

Przynoszące straty kopalnie państwowe na Ukrainie zostaną zamknięte. Pracę może stracić nawet 32 tysiące ...

Ubywa zielonej energii

Podczas gdy politycy obchodzą górnicze święto, GUS publikuje dane o dramatycznie niskim udziale OZE ...

Zbyt opieszała walka ze smogiem

Rząd nie wywiązuje się z obietnic w zakresie poprawy jakości powietrza w Polsce – ...

Magazyny energii – brakujące ogniwo w systemie

Warto rozwijać magazyny energii w Polsce, pomimo iż wczesny stan regulacji rynku może być ...

Niemcy zrobieni na zielono czyli na szaro

Transformacja niemieckiej energetyki na odnawialne źródła energii będzie kosztować każdą 4-osobową niemiecką rodzinę 25 ...

PO: Goss w radzi nadzorczej PGE, to symbol kumoterstwa w PiS

Powołanie do rady nadzorczej Polskiej Grupy Energetycznej Janiny Goss, przyjaciółki Jarosława Kaczyńskiego, u której ...