Niecałe dwa tygodnie na konsultacje ustawy o rynku mocy

Bloomberg

Ministerstwo Energii rozpoczęło konsultacje społeczne projektu ustawy o rynku mocy. Uwagi można zgłaszać do 19 grudnia 2016 r.

Jak tłumaczy resort celem nowych regulacji ma być zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii dla odbiorców końcowych zarówno w horyzoncie średnioterminowym jak i długoterminowym. Moc w okresach napiętego bilansu mają zaś oferować wytwórcy i przedsiębiorstwa sterujące popytem (mechanizm DSR – z ang. Demand Site Response). Będą za to wynagradzane. Ma ono zachęcić przedsiębiorców do podejmowania decyzji o rozpoczęciu inwestycji i modernizacji, a także o odwieść ich od decyzji o wycofaniu z eksploatacji istniejących źródeł – ważnych dla bezpieczeństwa pracy systemu.

ME zakłada, że ustawa i akty wykonawcze wejdą w życie w przyszłym roku. Z kolei na przełomie 2017 i 2018 r. odbędzie się pierwsza aukcja główna tj. z dostawą mocy w 2021 r. (pięć lat od zamówienia).

Rynek mocy ma być rynkiem terminowym. Dzielić się ma na rynek pierwotny (aukcje główne i dodatkowe tj. z terminem dostawy za rok) i rynek wtórny.

Koszty rynku mocy pokrywać będą odbiorcy końcowi, uiszczając opłatę mocową stanowiącą część taryfy za dostarczanie energii elektrycznej. W ocenie skutków regulacji nie podano jednak, ile to ma kosztować odbiorców. Wcześniej minister energii Krzysztof Tchórzewski informował, że roczny koszt rynku mocy ma oscylować wokół 2-3 mld zł.

Mogą Ci się również spodobać

Prawo dla ekosiłowni do poprawki

Brukseli nie podobają się zapisy noweli ustawy o odnawialnych źródłach. Sprawą zajął się UOKiK. ...

Więcej zielonego prądu z turbin

Moce siłowni wiatrowych wzrosną w Polsce ponadtrzykrotnie do 2030 roku. Z szacunków Europejskiego Stowarzyszenia ...

Przeszukanie biur Gazpromu w Europie

Służby weszły do biur operatora gazociągu północnego w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Holandii. Przeprowadziły ...

Dla Energi termin debiutu nie jest kluczową sprawą

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Dla Energi termin debiutu nie jest kluczową ...

Lotos przyśpiesza inwestycje w sieć ładowarek

W najbliższych trzech kwartałach gdański koncern chce powiększyć ilość stacji paliw umożliwiających ładowanie samochodów ...

Drogi gaz doskwiera nawozowej grupie

Grupie Azoty mocno dają się we znaki wysokie ceny kluczowego surowca. Zarząd liczy na ...