Instrukcje w sprawie Połańca

Wikipedia

Francuzi konsultowali w resorcie energii, którą ofertę na Połaniec mogą wybrać – wynika z naszych informacji.

Najpóźniej do połowy listopada miała się rozstrzygnąć batalia o miejsce na krótkiej liście inwestorów dopuszczanych do negocjacji w procesie kupna Elektrowni Połaniec. Jak jednak wynika z naszych informacji, Engie – po potwierdzeniu otrzymania ofert od trzech zainteresowanych – zamilkło.

– Francuzi się wystraszyli, że proces zostanie zablokowany przez ministra energii, zwłaszcza po tym jak powiedział on, że nie został nawet poinformowany o jego rozpoczęciu. Dlatego rozpoczęli konsultacje w resorcie – mówi osoba zbliżona do ME.

Chodzi o to, że resort, wskazując Połaniec na liście aktywów strategicznych dla polskiego systemu elektroenergetycznego, ma ostatnie zdanie w kwestii akceptacji kupca tych aktywów. Wśród zainteresowanych są państwowa Enea, konsorcjum chińskich inwestorów oraz firma Sunningwell International, za którą stoją prawdopodobnie amerykańskie fundusze.

– W ubiegłym tygodniu doszło do spotkania przedstawicieli Engie w ministerstwie. Francuzi dostali informacje, kto zostałby zaakceptowany. Ostateczny wybór będzie w mniejszym stopniu zależny od przesłanki ekonomicznej, a w większym – od politycznej – mówi osoba zbliżona do resortu.

Podczas spotkania omawiano dwa scenariusze. Pierwszy, w którym Engie wybiera ofertę Enei, a ta z kolei dobiera sobie partnera spośród inwestorów zagranicznych (przy czym przedstawiciele resortu dali do zrozumienia, że chcą inwestora branżowego, a nie spekulacyjnego, który wejdzie do Połańca na krótko). I drugi, w którym Francuzi sondowali także w ministerstwie stopień akceptacji dla wyboru wyłącznie chińskiej oferty. Nie udało nam się jednak ustalić, które z tych dwóch rozwiązań byłoby preferowane przez ME.

Mogą Ci się również spodobać

Przesuwnik w Mikułowej już działa

Polskie Sieci Elektroenergetyczne zakończyły prace nad instalacją przesuwników fazowych w stacji Mikułowa. Są to ...

Na polskich stacjach drożeje tylko autogaz

Od początku lipca na referencyjnym dla kontynentu europejskiego rynku ARA ceny benzyny spadły 11, ...

Gazprom się cieszy, bo musi

Rosjanie podsumowali pierwszą aukcję na swój gaz. Twierdzą, że „osiągnęli wszystkie cele”, choć sprzedali ...

Polenergia: Chińczycy chcą zostać

CEE Equity Partners, które jest doradcą inwestycyjnym funduszu China CEE – obecnego w akcjonariacie ...

PGNiG kupiło złoże w Norwegii

Koncern nabył 35 proc. udziałów w koncesji PL460 zlokalizowanej na Morzu Północnym. Wydobycie ropy ...

Nowy zielony ład dla Górnego Śląska

Zagłębie i Śląsk potrzebują programu, który wesprze rozwój miejsc pracy poza górnictwem. Górny Śląsk ...