Enea: nie można wycenić zielonych certyfikatów, winne zmiany prawa

Bloomberg

Enea wypowie lub odstąpi od długoterminowych umów na zakup praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii z odnawialnych źródeł , tzw. zielonych certyfikatów. W ocenie spółki ma to nastąpić do końca listopada tego roku.

Chodzi o kontrakty zawarte w latach 2006-2014 z firmami: Farma Wiatrowa Krzęcin, Megawind Polska, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, PGE Energia Odnawialna, PGE Energia Natury, PEW, PSW, In.ventus, EW Śniatowo oraz Golice Wind Farm.

Przyczyną takiej są ostatnie spadki na rynku zielonych certyfikatów. Enea tłumaczy, że dzięki rozwiązaniu tych kontraktów uniknie straty stanowiącej różnicę między cenami umownymi a ceną obecną zielonych certyfikatów. W ostatni wtorek podczas sesji płacono za nie 42,59 zł, a cena wzrosła wobec wtorkowej sesji wynoszącej 39,3 zł/MWh. Nie zmienia to jednak faktu, że certyfikaty od początku tego roku potaniały trzykrotnie. Wszystkiemu winne są regulacje w zakresie odnawialnych źródeł energii.

Jak podaje Enea szacowana całkowita wartość jej zobowiązań umownych wynosiła blisko 1,2 mld zł netto. Wartość ta została obliczona według formuł cenowych przyjętych w umowach za okres od 28 października tego roku do końca pierwotnie zakładanego okresu obowiązywania umów.

Jak wyjaśnia spółka zmiany prawa, do których doszło po dniu zawarcia umów spowodowały obiektywny brak możliwości sporządzenia wiarygodnych modeli prognozujących kształtowanie się cen zielonych certyfikatów. W związku z tym w ocenie Enei  nie jest możliwe podanie przyszłej wartości rynkowej zielonych certyfikatów, do nabycia których spółka byłaby zobowiązana do końca pierwotnie zakładanego okresu obowiązywania umów.

Mogą Ci się również spodobać

#RZECZoBIZNESIE: Kamil Wyszkowski: Trzeba zakazać kotłów węglowych

Problem smogu jest trudno rozwiązywalny jeżeli nie wprowadzimy regulacji horyzontalnej, najlepiej zakazującej sprzedaży i ...

Ropa naftowa daje dobrze zarobić inwestorom

Cena ropy gatunku WTI po raz pierwszy od listopada przekroczyła poziom 45 dol. za ...

USA: ciąg dalszy zwolnień w branży naftowej

Rok 2016 nie zapowiada się dobrze dla branży naftowej w USA. Niskie ceny ropy ...

Orlen chwali się nowoczesną stacją

Przy trasie S8, niedaleko Wrocławia, koncern uruchomił pierwsza stację na której można zatankować, zamówić ...

Nord Stream-2 ma roczne opóźnienie

Po raz pierwszy Gazprom przyznał, że nie zdąży na czas z realizacją rozbudowy gazociągu ...

Bliska detronizacja Gazpromu

Rosnieft może wkrótce pobić rosyjskiego gazowego monopolistę pod względem kapitalizacji na giełdzie. Kapitalizacja Gazpromu ...