EDF: Do dalszych negocjacji dopuszczeni IFM Investors oraz EPH

Bloomberg

W związku ze sprzedażą aktywów EDF Polska wybrała do dalszych negocjacji na wyłączność dla aktywów kogeneracyjnych fundusz IFM Investors. Równolegle rozpoczęto negocjacje na wyłączność w sprawie sprzedaży Elektrowni Rybnik (1,8 GW mocy) z firmą EPH.

Transakcje te są częścią realizacji strategii sprzedaży aktywów ogłoszonego przez Grupę EDF 22 kwietnia 2016 roku.

Zgodnie z zasadami społecznymi EDF poinformuje o transakcjach przedstawicieli organizacji pracowniczych. W celu realizacji obu transakcji zbycia aktywów w pierwszym półroczu 2017 roku, niezbędne są decyzje odpowiednich krajowych i europejskich organów regulacyjnych, w tym zgoda rządu polskiego.

Grupa EDF pozostaje aktywna w Polsce, poprzez spółki EDF Energies Nouvelles i Dalkia. Deklaruje też chęć wspierania polskiego rządu w obszarze rozwoju sektora energetycznego, w tym programu energetyki jądrowej.

EDF jest światowym liderem energetyki niskoemisyjnej i dysponuje zróżnicowanym miksem produkcyjnym obejmującym elektrownie atomowe, wodne, odnawialne i konwencjonalne. Grupa pośredniczy w dostawie energii i usług do 37,6 mln klientów, w tym 27,8 mln we Francji. W 2015 roku jej skonsolidowane przychody wyniosły 75 mld euro, z czego 47,2 proc. wypracowano poza Francją. EDF jest notowany na paryskiej giełdzie.

IFM Investors, podmiot, którego właścicielami jest 29 australijskich funduszy emerytalnych, zarządza portfelem ponad 55 miliardów dolarów obejmującym infrastrukturę, aktywa spółek notowanych, inwestycji dłużnych i prywatnych. Przez ostatnie 20 lat fundusz zainwestował w projekty infrastrukturalne, od portów lotniczych i morskich, autostrad po produkcję energii.

Energetický a průmyslový holding (EPH) to wiodąca grupa energetyczna w Europie Środkowej z aktywami w Czechach, Słowacji, Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i w Polsce. EPH jest pionowo zintegrowanym przedsiębiorstwem energetycznym z pełnym łańcuchem wartości, począwszy od wysokiej wydajności kogeneracji, produkcji energii elektrycznej, systemów przesyłowych i magazynowania gazu ziemnego, dystrybucji i dostaw energii elektrycznej.

Mogą Ci się również spodobać

Ropa z Kurdystanu rośnie w siłę

Najbardziej zasobna w czarne złoto część Iraku samodzielnie eksportuje już 0,5 mln baryłek ropy ...

Gazprom patrzy na nas z kosmosu

Rosyjski koncern zaczął kontrolować swoje obiekty z kosmosu. Wykorzystuje także drony. – Zaczęliśmy stosować ...

Zielone budynki przyjazne użytkownikom i ich kieszeniom

Samowystarczalne energetycznie budynki to rzadkość w polskich miastach. Całe ekodzielnice coraz częściej wpisują się ...

Zdrożeje benzyna i olej napędowy. Rząd wprowadzi „opłatę emisyjną”

O blisko 10 groszy pójdą w górę ceny paliw. To spodziewany efekt wprowadzenia tzw. ...

Polska dyskutuje z Brukselą o rynku mocy

Projekt ustawy o rynku mocy ma szansę wrócić na agendę sejmową za miesiąc – ...

Na efekty poszukiwań ropy i gazu trzeba czekać

PGNiG, Lotos i Orlen coraz więcej inwestują w krajowe koncesje i złoża. Na skokowy ...