BGK pomoże sfinansować budowę elektrowni gazowej

Fotorzepa, Krzysztof Sklodowski Krzysztof Sklodowski

Grupa Azoty Puławy i należąca do chemicznej spółki Elektrownia Puławy podpisały z Bankiem Gospodarstwa Krajowego porozumienie w sprawie finansowania budowy elektrowni gazowej.

Nowa Elektrownia Puławy to jedna z kluczowych inwestycji Grupy Azoty i największy projekt energetyczny realizowany w ostatnim czasie na Lubelszczyźnie. Jej moc sięgnie 400 MW, a wartość projektu pochłonie ponad 1 mld zł. Spółki nie informują jeszcze, jak duże będzie wsparcie BGK w realizacji tego projektu. Grupa Azoty zapewnia jedynie, że zamierza wyłożyć na inwestycję co najmniej 35 proc. wkładu własnego.

– Projekt ten pokryje w 100 proc. zapotrzebowanie puławskich zakładów w ciepło i energię elektryczną. Będziemy mieć nawet nadwyżkę energii, która trafi do sieci – podkreśla Zygmunt Kwiatkowski, prezes Elektrowni Puławy.

Inwestycja ma ruszyć jeszcze w tym roku, a zakończenie budowy planowane jest w połowie 2019 r. Spółka nie prowadzi jeszcze rozmów z potencjalnymi dostawcami gazu do nowej elektrowni, która potrzebować będzie 0,5 mld sześc. gazu rocznie. – Nie zakładamy, że PGNiG będzie jedynym dostawców, ani że wcale nie będzie dostarczał nam gazu. Zadecydują o tym warunki rynkowe – dodał Kwiatkowski. Zaznaczył, że Azoty w niektórych okresach pozyskują około 50 proc. gazu poza PGNiG. -Rynek się liberalizuje, wszystko co zostało do tej pory zrobione wskazuje na to, że podaż gazu na naszym rynku istotnie wzrośnie. To powinno doprowadzić do obniżenia cen – zaznaczył Kwiatkowski.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Novatek kupił gaz diamentowego koncernu

Zwycięzcą przetargu na złoża gazowe należące do diamentowego koncernu z Rosji został gazowy Novatek. ...

Kocioł w Kozienicach przeszedł test

Zakończył się jeden z najważniejszych etapów budowy nowego bloku energetycznego 1075 MW w Elektrowni ...

Orlen będzie walczył o pozycję lidera e-słupków

PKN Orlen zaczyna podpisywać umowy na budowę sieci ładowarek dla aut elektrycznych. Na razie ...

Coraz więcej śmieci nadaje się tylko do spalenia

Polacy produkują coraz więcej śmieci. W 2018 r. było to już 12,5 mln ton ...

Czy Niemcy zdążą?

Przeciąga się budowa nowych linii energetycznych w Niemczech. To one mają zapewnić prąd krajowi, ...

Wyższe wyceny Orlenu i Lotosu

Vestor DM wycenia akcje płockiego koncernu na 96 zł, a gdańskiego na 48 zł. ...