W marcu produkcja energii spadła o 6 proc.

W marcu produkcja energii elektrycznej w Polsce spadła o 6 proc., do 12,97 TWh, w porównaniu z tym samym miesiącem 2019 r. Krajowe zużycie prądu zmniejszyło się w tym czasie o 4 proc.

 

Dane za ostatni miesiąc podały Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Najmocniej, bo aż o 21 proc. – do 1,3 TWh, zmniejszyła się w marcu produkcja energii z wiatru w porównaniu do marca 2019 r. O 20 proc. – do 2,7 TWh, tąpnęła w tym samym czasie produkcja prądu w elektrowniach na węgiel brunatny. Nieznacznie, bo o 1 proc. do 6,5 TWh zwiększyło się natomiast  wytwarzanie w blokach opalanych węglem kamiennym. O 19 proc. (do 1,2 TWh) skoczyła w górę produkcja w elektrowniach gazowych.

Elektrownia Bełchatów/Bloomberg

W sumie w marcu 2020 r. produkcja energii ogółem wyniosła niemal 13 TWh i była o 6 proc. niższa niż przed rokiem. Krajowe zużycie energii elektrycznej spadło w tym czasie o 4 proc. i sięgnęło 14,2 TWh. Saldo wymiany zagranicznej wyniosło 1,2 TWh, co oznacza wzrost o 24 proc.

W marcu 50 proc. energii elektrycznej wyprodukowanej w Polsce pochodziło z węgla kamiennego, a niemal 21 proc. z węgla brunatnego. Elektrownie wiatrowe odpowiadały za 10 proc. produkcji energii, a gazowe za 9 proc.

Licząc od stycznia do marca 2020 r. produkcja energii spadła o 5 proc., do 40,8 TWh, a krajowe zużycie o 2 proc., do 43,5 TWh, w porównaniu z tym samym okresem 2019 r. Produkcja energii z węgla kamiennego skurczyła się o 6 proc., a z węgla brunatnego o 17 proc. Więcej energii o 11 proc. wytworzyły natomiast elektrownie wiatrowe, a gazowe o 27 proc.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kiedy rząd pokocha klimat?

Polska jako organizator Szczytu Klimatycznego w Katowicach w grudniu tego roku staje przed nie ...

Rząd opublikował projekt ustawy dotyczącej morskich farm wiatrowych

Branża OZE wreszcie doczekała się projektu ustawy o promowaniu wytwarzania energii w morskich farmach ...

Sukces Szczytu Klimatycznego w Katowicach

Pakiet Katowicki, czyli dokument określający w jaki sposób mają być wprowadzane w życie ustalenia  ...

Fuzja PKN Orlen z Grupą Lotos jest nieunikniona

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Miliony na edukację antysmogową Rząd chce ...

Rychły schyłek ery węgla

Taniejąca technologia solarna i spadek cen aut na prąd zatrzymają globalny popyt na ropę ...

Kluczowa termomodernizacja

Ponad 100 mld złotych w ciągu najbliższej dekady ma zostać przeznaczone na walkę o ...