Fiński koncern Fortum traci rating

Bloomberg

Agencja Moody’s obniżyła ocenę fińskiej grupy energetycznej Fortum i wystawiło negatywną prognozę. To „zasługa” transakcji z Niemcami.

„Obniżenie ratingu do Baa2 (z Baa1-red) uwzględnia finansowy hamulec (z ang. leverage) Fortum po zakupie akcji Uniper. W ocenie Moody’s wskaźniki zdolności kredytowej Fortum znacznie osłabną w porównaniu z obecnym poziomem” – wyjaśnia agencja w komunikacie. Stosunek środków finansowych z operacji (FFO) do długu netto spadnie poniżej 20 proc., po sfinalizowaniu transakcji zakupu przez Finów akcji Uniper. Dlaczego Moody’s ocenia to negatywnie?

„Fortum stanie się największym udziałowcem Uniper z pakietem 47,12 proc. akcji. A to nie pozwoli kontrolować strategię Uniper, tak aby otrzymać pozytywny udział w swoim przepływie pieniężnym od wypłaconych (z Uniper-red) dywidend” – argumentuje obniżenie prognozy ze stabilnej na negatywną Moody’s.

Negatywna prognoza odzwierciedla niewiadomą, co do dalszych posunięć Fortum po transakcji. Agencja podkreśla, że jeżeli strategia Fotrum stanie się klarowna i nastąpi wzmocnienie portfela finansowego fińskiego koncernu, to prognoza może zostać zmieniona na stabilną. Podniesienie ratingu jest natomiast mało prawdopodobne, podkreśla Moody’s.

Jesienią 2017 r Fortum Oyj i niemiecki E.ON, ogłosiły podpisanie umowy o sprzedaży na otwartych targach 46,65 proc. , należących do E.ON akcji międzynarodowej firmy energetycznej Uniper. Finowie zapłacili 3,76 mld euro. Fortum poinformował o planach wystawienia oferty zakupu akcji Uniper do wszystkich akcjonariuszy. Wtedy kwota transakcji mogłaby sięgnąć 8 mld euro.

Jednak akcjonariusze nie podeszli do tego z entuzjazmem i do lutego Fortum otrzymało wnioski na zakup 47,12 proc. akcji. Finowie chcą zakończyć transakcje w pierwszej połowie tego roku.

Mogą Ci się również spodobać

NFOŚiGW wesprze systemowe działania m.in. geotermię, ale kończy ze dotacjami dla małych beneficjentów

Odbiorcy indywidualni nie mogą liczyć na kontynuację w dotychczasowej formule skierowanych do nich programów ...

Gazprom ujawnił swoje aktywa w Wielkiej Brytanii

Wśród brytyjskich aktywów jest pakiet akcji Nord Stream AG – operatora gazociągu północnego. Gazprom ...

Jest akcept Brukseli dla polskiego rynku mocy

Dziś (7 lutego) w południe Komisja Europejska ogłosiła akcept dla polskiego rynku mocy. Jest ...

Piotr Naimski: „Polska praktykuje zróżnicowanie źródeł energii”

Polska nie tylko dyskutuje o dywersyfikacji energii, ale również praktykuje zróżnicowanie energii – oświadczył ...

Lotos odkrył złoże ropy w Norwegii

W sierpniu wykonano odwiert na obszarze koncesji PL442 znajdującej się na Morzu Północnym. W ...

Enea inwestuje w laboratoria

Spółki Selvita i Ardigen dostarczą specjalistyczne oprogramowanie dla laboratoriów Enei. Na mocy podpisanej umowy ...