Fiński koncern Fortum traci rating

Bloomberg

Agencja Moody’s obniżyła ocenę fińskiej grupy energetycznej Fortum i wystawiło negatywną prognozę. To „zasługa” transakcji z Niemcami.

„Obniżenie ratingu do Baa2 (z Baa1-red) uwzględnia finansowy hamulec (z ang. leverage) Fortum po zakupie akcji Uniper. W ocenie Moody’s wskaźniki zdolności kredytowej Fortum znacznie osłabną w porównaniu z obecnym poziomem” – wyjaśnia agencja w komunikacie. Stosunek środków finansowych z operacji (FFO) do długu netto spadnie poniżej 20 proc., po sfinalizowaniu transakcji zakupu przez Finów akcji Uniper. Dlaczego Moody’s ocenia to negatywnie?

„Fortum stanie się największym udziałowcem Uniper z pakietem 47,12 proc. akcji. A to nie pozwoli kontrolować strategię Uniper, tak aby otrzymać pozytywny udział w swoim przepływie pieniężnym od wypłaconych (z Uniper-red) dywidend” – argumentuje obniżenie prognozy ze stabilnej na negatywną Moody’s.

Negatywna prognoza odzwierciedla niewiadomą, co do dalszych posunięć Fortum po transakcji. Agencja podkreśla, że jeżeli strategia Fotrum stanie się klarowna i nastąpi wzmocnienie portfela finansowego fińskiego koncernu, to prognoza może zostać zmieniona na stabilną. Podniesienie ratingu jest natomiast mało prawdopodobne, podkreśla Moody’s.

Jesienią 2017 r Fortum Oyj i niemiecki E.ON, ogłosiły podpisanie umowy o sprzedaży na otwartych targach 46,65 proc. , należących do E.ON akcji międzynarodowej firmy energetycznej Uniper. Finowie zapłacili 3,76 mld euro. Fortum poinformował o planach wystawienia oferty zakupu akcji Uniper do wszystkich akcjonariuszy. Wtedy kwota transakcji mogłaby sięgnąć 8 mld euro.

Jednak akcjonariusze nie podeszli do tego z entuzjazmem i do lutego Fortum otrzymało wnioski na zakup 47,12 proc. akcji. Finowie chcą zakończyć transakcje w pierwszej połowie tego roku.

Mogą Ci się również spodobać

Rosja gotowa zwiększyć wydobycie ropy naftowej

Rosja ma wystarczające możliwości produkcyjne, by do rekordowego poziomu zwiększyć wydobycie ropy naftowej, ale ...

COP24 a energetyka obywatelska, czyli: myśl globalnie, działaj lokalnie

COP24 zakończył się przyjęciem szczegółowych zasad wdrażania porozumienia paryskiego – zatem wiemy już, jak ...

Rząd bliski notyfikacji prawa dla ekoelektrowni

Aukcyjny system wsparcia dla zielonych źródeł może uzyskać akceptację Brukseli jeszcze w tym kwartale ...

Znaczące spadki obrotów na TGE w styczniu

W styczniu 2016 roku łączne wolumeny obrotów na wszystkich rynkach Towarowej Giełdy Energii były ...

10 tys. rodzin zmieni dostawcę prądu

Federacja Konsumentów wyłoniła firmę handlującą energią, która ma szansę przyciągnąć dużą grupę gospodarstw domowych. ...