Fiński koncern Fortum traci rating

Bloomberg

Agencja Moody’s obniżyła ocenę fińskiej grupy energetycznej Fortum i wystawiło negatywną prognozę. To „zasługa” transakcji z Niemcami.

„Obniżenie ratingu do Baa2 (z Baa1-red) uwzględnia finansowy hamulec (z ang. leverage) Fortum po zakupie akcji Uniper. W ocenie Moody’s wskaźniki zdolności kredytowej Fortum znacznie osłabną w porównaniu z obecnym poziomem” – wyjaśnia agencja w komunikacie. Stosunek środków finansowych z operacji (FFO) do długu netto spadnie poniżej 20 proc., po sfinalizowaniu transakcji zakupu przez Finów akcji Uniper. Dlaczego Moody’s ocenia to negatywnie?

„Fortum stanie się największym udziałowcem Uniper z pakietem 47,12 proc. akcji. A to nie pozwoli kontrolować strategię Uniper, tak aby otrzymać pozytywny udział w swoim przepływie pieniężnym od wypłaconych (z Uniper-red) dywidend” – argumentuje obniżenie prognozy ze stabilnej na negatywną Moody’s.

Negatywna prognoza odzwierciedla niewiadomą, co do dalszych posunięć Fortum po transakcji. Agencja podkreśla, że jeżeli strategia Fotrum stanie się klarowna i nastąpi wzmocnienie portfela finansowego fińskiego koncernu, to prognoza może zostać zmieniona na stabilną. Podniesienie ratingu jest natomiast mało prawdopodobne, podkreśla Moody’s.

Jesienią 2017 r Fortum Oyj i niemiecki E.ON, ogłosiły podpisanie umowy o sprzedaży na otwartych targach 46,65 proc. , należących do E.ON akcji międzynarodowej firmy energetycznej Uniper. Finowie zapłacili 3,76 mld euro. Fortum poinformował o planach wystawienia oferty zakupu akcji Uniper do wszystkich akcjonariuszy. Wtedy kwota transakcji mogłaby sięgnąć 8 mld euro.

Jednak akcjonariusze nie podeszli do tego z entuzjazmem i do lutego Fortum otrzymało wnioski na zakup 47,12 proc. akcji. Finowie chcą zakończyć transakcje w pierwszej połowie tego roku.

Mogą Ci się również spodobać

Sieci mogą uderzyć w smog

Działające w segmencie regulowanym elektrociepłownie i sieci nadal stanowią łakomy kąsek do przejęć. Ale ...

Rząd wygrywa z mafią paliwową

Wprowadzenie przez rząd Beaty Szydło tzw. pakietu paliwowego spowodowało, że wpływy do budżetu z ...

Minister energii szykuje zamach na regulatora

Trzyosobowa Komisja Nadzoru Rynku Energii ma zastąpić regulatora. Funkcję tę sprawuje prezes Urzędu Regulacji ...

Lepsza kondycja Unimotu

Specjalizująca się w handlu paliwami płynnymi, prądem i gazem spółka, znacząco poprawiła wyniki w ...

Kozienice wystartują w grudniu, jesienią generalna próba

Poznańska grupa wyda w tym roku 4 mld zł na wszystkie inwestycje. Dostosowanie jednostek ...

Czarne chmury nad Nord Stream 2. KE wyda decyzję

Ruszyła procedura rozpatrzenia poprawek Komisji Europejskiej do dyrektywy gazowej. Jeżeli zostaną przyjęte, Nord Stream-2 ...