Odpisy, czyli przepis na podrasowanie wyników

Adobe Stock

Dwie spółki w odstępie kilku dni poinformowały o korekcie wartości aktywów.

Energa odwróciła odpisy na Elektrowni Ostrołęka i farmach wiatrowych na łączną kwotę 138 mln zł (z pozytywnym skutkiem dla wyniku za 2017 r. rzędu ok. 115 mln zł). Z kolei PGE kilka dni wcześniej spisała na straty źródła warte 807 mln zł, m.in. na biomasę i wiatraki.

Obie spółki tłumaczyły decyzje zmianą regulacji. Ale w przypadku wiatraków PGE wzięła pod uwagę spadek cen zielonych certyfikatów (stanowiących wsparcie dla ekoelektrowni), a Energa – jej stabilizację i wzrost cen energii po wejściu w życie rynku mocy (mechanizm wsparcia dla wytwórców).

Czy po Tauronie i Enei należy spodziewać się zdarzeń jednorazowych? Nie ma na to prostej odpowiedzi. – Idąc tropem rozumowania PGE, należałoby oczekiwać istotnych odpisów w obu tych spółkach. Skoro lider odpisał ok. 0,5 mld zł na 70 MW na biomasę w Elektrowni Szczecin ze względu na brak wsparcia dla tej technologii z rynku mocy, to można by się spodziewać podobnych odpisów w Tauronie (120 MW mocy w tej technologii) i Enei (200 MW w Elektrowni Połaniec) – uważa Paweł Puchalski z DM BZ WBK.

Z kolei Energa odwróciła odpis ze względu na spodziewany wzrost cen energii w związku z wejściem w życie rynku mocy. – Jednak ceny energii mogą być wyższe dla bloków korzystających ze wsparcia mocy, zaś większą niewiadomą jest czysta cena energii i jej przełożenie na ekonomikę elektrowni wiatrowych. Gdyby Tauron i Enea posłużyły się rozumowaniem Energi, obie mogłyby potencjalnie dokonać znacznie wyższych przypisów – ocenia Puchalski.

Analityk nie spodziewa się istotnych zmian kursów żadnej ze spółek ani w przypadku odpisów, ani przypisów. – Taki zabieg nie wpływa na stan gotówki spółki. Chodzi tylko o manipulowanie poziomem ogólnego wyniku operacyjnego i zysku netto w jedną lub w drugą stronę – zauważa Puchalski. – Dziś bardziej racjonalne wydaje się odwracanie odpisów dopiero w 2018 r., który może się okazać trudny, jeśli chodzi o wyniki każdego z segmentów energetyki – dodaje.

Mogą Ci się również spodobać

Energetyka straci miliony, ale minister zyskał czas

To już pewne – nowe ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nie wejdą w ...

Nord Stream skończył pięć lat

W tym roku gazociąg północny będzie wykorzystany w 90 procentach. Trzy lata temu było ...

ZE PAK: Decyzja w sprawie Konina nie w tym roku

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom kontrolowany przez Zygmunta Solorza-Żaka Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin nie podejmie ...

Nord Stream: Austriacy wspierają Gazprom

Rosyjski koncern naftowy Gazprom podpisał umowę o współpracy z austriacką grupą energetyczną OMV. Umowa ...

Liczba łupkowych odwiertów w Polsce mocno spada

W tym roku zainteresowanie poszukiwaniami jest najniższe od pięciu lat, kiedy dopiero je rozpoczynano. ...

Gazprom lepszy od Exxonu

Rosyjski koncern otwiera zestawienie 25 największych pod względem wydobycia paliwowych publicznych koncernów świata. Ranking ...