Odpisy, czyli przepis na podrasowanie wyników

Adobe Stock

Dwie spółki w odstępie kilku dni poinformowały o korekcie wartości aktywów.

Energa odwróciła odpisy na Elektrowni Ostrołęka i farmach wiatrowych na łączną kwotę 138 mln zł (z pozytywnym skutkiem dla wyniku za 2017 r. rzędu ok. 115 mln zł). Z kolei PGE kilka dni wcześniej spisała na straty źródła warte 807 mln zł, m.in. na biomasę i wiatraki.

Obie spółki tłumaczyły decyzje zmianą regulacji. Ale w przypadku wiatraków PGE wzięła pod uwagę spadek cen zielonych certyfikatów (stanowiących wsparcie dla ekoelektrowni), a Energa – jej stabilizację i wzrost cen energii po wejściu w życie rynku mocy (mechanizm wsparcia dla wytwórców).

Czy po Tauronie i Enei należy spodziewać się zdarzeń jednorazowych? Nie ma na to prostej odpowiedzi. – Idąc tropem rozumowania PGE, należałoby oczekiwać istotnych odpisów w obu tych spółkach. Skoro lider odpisał ok. 0,5 mld zł na 70 MW na biomasę w Elektrowni Szczecin ze względu na brak wsparcia dla tej technologii z rynku mocy, to można by się spodziewać podobnych odpisów w Tauronie (120 MW mocy w tej technologii) i Enei (200 MW w Elektrowni Połaniec) – uważa Paweł Puchalski z DM BZ WBK.

Z kolei Energa odwróciła odpis ze względu na spodziewany wzrost cen energii w związku z wejściem w życie rynku mocy. – Jednak ceny energii mogą być wyższe dla bloków korzystających ze wsparcia mocy, zaś większą niewiadomą jest czysta cena energii i jej przełożenie na ekonomikę elektrowni wiatrowych. Gdyby Tauron i Enea posłużyły się rozumowaniem Energi, obie mogłyby potencjalnie dokonać znacznie wyższych przypisów – ocenia Puchalski.

Analityk nie spodziewa się istotnych zmian kursów żadnej ze spółek ani w przypadku odpisów, ani przypisów. – Taki zabieg nie wpływa na stan gotówki spółki. Chodzi tylko o manipulowanie poziomem ogólnego wyniku operacyjnego i zysku netto w jedną lub w drugą stronę – zauważa Puchalski. – Dziś bardziej racjonalne wydaje się odwracanie odpisów dopiero w 2018 r., który może się okazać trudny, jeśli chodzi o wyniki każdego z segmentów energetyki – dodaje.

Mogą Ci się również spodobać

Opal – w poprzek solidarności gospodarczej UE

Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie umożliwienia Gazpromowi zwiększenia wykorzystania gazociągu Opal idzie w poprzek ...

Zbudowali maszynę do wyłapywania CO2

Szwajcarska firma Climeworks wpadła na pomysł, jak ograniczyć wzrost stężenia dwutlenku węgla w atmosferze. ...

PGE grozi Enei pozwem. Powodem są zielone certyfikaty

Polska Grupa Energetyczna może wejść w spór sądowy z Eneą, która wypowiedziała długoterminowe umowy ...

Orlen wyżej wycenił Energę

Szanse na to, że Skarb Państwa sprzeda akcje Energi zdecydowanie zwiększyły się po tym, ...

Energetyka musi wybrać priorytety

Ponad 127 mld zł poszłoby na inwestycje PGE, Tauronu, Enei i Energido 2030 r., ...

PKN Orlen kończy inwestycję w Płocku

Koncern jest coraz bliżej oddania do komercyjnej eksploatacji drugiego w tym roku energetycznego bloku ...