Ręczne sterowanie szkodzi Polsce

Fotorzepa/Tomasz Jodłowski

Inwestorów zrażają interwencje rządu w działania spółek energetycznych i zmuszanie do ratowania górnictwa.

Rada nadzorcza Energi delegowała do zarządu Waldemara Kamrata, jej członka reprezentującego Skarb Państwa. Resort skarbu przeforsował plan, o którym pisaliśmy w poniedziałkowej „Rzeczpospolitej”.

Wprowadzony do porządku obrad we wtorek rano punkt dotyczący zmian w zarządzie Energi rada przyjęła jednogłośnie. Tym samym MSP zyskało we władzach spółki sojusznika, który ma mu pomóc przekonać zarząd do zaangażowania się w działania Towarzystwa Finansowego Silesia. Bierze ono udział w ratowaniu górnictwa. Kiedy do Silesii trafią akcje plajtującej Kompanii Węglowej, towarzystwo mają wesprzeć spółki energetyczne.

Tymczasem Energa sfinalizowała już wielomiesięczne prace nad aktualizacją strategii. Miała w niej postawić na rozwój odnawialnych źródeł energii i w kolejnych latach zmniejszać udział węgla w wytwarzaniu prądu.

Są to kolejne już zmiany we władzach spółek energetycznych, które nie chciały bezrefleksyjnie angażować się w ratowanie Kompanii Węglowej. W Tauronie doszło do wymiany całego zarządu, który nadal nie działa w pełnym składzie.

Co widzi zagranica

Rządowy plan dla górnictwa i ręczne sterowanie energetyką już zaczyna rzutować na obraz naszego kraju za granicą. Dominic Elliott, felietonista agencji Thomson Reuters, porównał naciski rządu na energetykę oraz ostatnie zmiany w Tauronie do interwencjonizmu w stylu brazylijskim, który może uciszy związki górnicze, ale nie służy rynkowi kapitałowemu i gospodarce wolnorynkowej ważnego kraju UE. „Pod wieloma względami kryzys, który dotknął Kompanię Węglową, jest symptomatyczny. Pokazuje, do jakiego stopnia polski rząd stał się zakładnikiem przemysłu węglowego. Zamiast sięgać po najniższe opcje kosztów – większą wydajność energetyczną i energię odnawialną – rząd preferuje węgiel” – pisze z kolei Bob Burton, wydawca branżowego „CoalWire”.

Sektor ryzyka

Zagranica bez ogródek nazywa obecne działania rządu polskiego w sektorze górniczym i energetycznym ręcznym sterowaniem. Inwestorzy pamiętają jeszcze o nacjonalizacji części aktywów OFE. – Dla nich zmiany personalne w spółkach energetycznych, które nie chciały bezwarunkowo dokładać się do górnictwa, są kolejnym ruchem ograniczającym zaufanie do polskiego rynku kapitałowego – uważa Mateusz Namysł z Raiffeisen Bank Polska. Te ruchy, jak uważa, są oceniane jako zmiana reguł gry w trakcie meczu: nie zmieniają sytuacji górnictwa, ale mogą zrzucić jego problemy na barki energetyki. – Inwestorów zrażają ciągłe interwencje rządu w działania spółek energetycznych i ich strategiczne projekty. Nie spodziewam się, by polityka ewentualnego rządu PiS była po wyborach znacząco lepiej postrzegana przez rynek niż polityka rządu PO–PSL, o ile PiS nie odejdzie od swojego programu dla branży – mówi „Rz” Bram Buring, analityk z Wood & Co. w Pradze.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Daleko do fuzji Orlenu z Lotosem

Zgoda Komisji Europejskiej zależy głównie od tego, czy będzie zapewniona konkurencja na rynku hurtowym ...

PGNiG wykona więcej odwiertów na Ukrainie

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: PGE liczy na obniżkę podatków dla ...

Naftogaz wygrał z Gazpromem

Sztokholmski arbitraż wydał długo oczekiwany werdykt w sporze Gazpromu i ukraińskiego Naftogazu. Naftogaz wygrał, ...

Surowcowa wańka wstańka

Polska nie ma szczęścia do różnicowania dostaw surowców energetycznych. Ilekroć chcemy uniezależnić się od ...

Gazoport ruszy z dwuletnim poślizgiem

Komercyjne dostawy skroplonego gazu LNG z Kataru do Świnoujścia będą mogły rozpocząć się najwcześniej ...

Bliżej gazociągu Eastring

Kolejne kraje Unii dołączają do inwestycji zmniejszającej zależność od gazu z Rosji. Słowacja i ...