Sakławski: Prąd już nigdy nie będzie tani

Wszyscy eksperci są zgodni, że tanio już nigdy więcej nie będzie – mówi Jan Sakławski, radca prawny i partner w kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy, gość programu Michała Niewiadomskiego #RZECZoBIZNESIE.

Publikacja: 02.03.2020 10:48

Sakławski: Prąd już nigdy nie będzie tani

Foto: tv.rp.pl

Gość stwierdził, że jeśli spojrzymy na portfele Polaków, to prąd jest relatywnie drogi. – Ceny prądu rosną dosyć szybko i będą rosły szybciej, przede wszystkim ze względu na politykę klimatyczną i energetyczną Unii Europejskiej – mówił Sakławski.

Przedsiębiorcy będą się musieli z tym problemem zmierzyć. – Rząd przygotował rekompensaty częściom gospodarstw domowych. Przedsiębiorcy niestety z tych rozwiązań nie będą mogli skorzystać i odczują wahnięcia cen na swoich budżetach – tłumaczył.

W przedsiębiorstwach przemysłowych energia elektryczna, to nawet 40 proc. kosztów.

– W Unii Europejskiej mamy do czynienia z ucieczką od emisji. Bardziej emisyjne przedsiębiorstwa, które nie radzą sobie z unijną polityką klimatyczną, przenoszą swoje zakłady do krajów, gdzie taka polityka jest luźniejsza – przypomniał Sakławski.

Na cenę prądu składa się wiele czynników. -To nie tylko handel uprawnieniami do emisji CO2, ale też koszty certyfikatów. To też pochodna ceny dużej energetyki, gdzie mamy do czynienia z ceną surowca. Wszyscy eksperci są zgodni, że tanio już nigdy więcej nie będzie – zaznaczył.

Przyznał, że gdy przedsiębiorstwo otrzyma informację, że nastąpiła podwyżka cen prądu, jedyne, co pozostaje, to udać się do prawnika i sprawdzić czy podwyżka była zgodna z prawem.

– Wszystko zależy od tego jak była skonstruowana umowa. Grupa sprzedawców energii elektrycznej zostawiła sobie w umowach furtkę, dzięki której mogą dokonać podwyższenia jeżeli określone warunki się spełnią. Często te furtki są bardzo szerokie i sądy się z nimi nie zgadzają – mówił gość.

– Udało nam się uzyskać wyrok, gdzie zakwestionowana została podwyżka. Był to zakład przemysłowy o bardzo wysokim zużyciu energii elektrycznej. Dla niego podwyżka 70 proc., to było być, albo nie być – dodał.

Niewykluczone, że takie sytuacje będą się pojawiać jeszcze w tym roku, bo mechanizmy stabilizujące obowiązywały tylko w 2019 r. – W pewnych przypadkach można zakwestionować podwyżkę wstecz – podkreślił Sakławski.

Energetyka Zawodowa
Polski węgiel spalany dla Ukrainy bez opłat ETS? Komisja Europejska się nie zgadza
Energetyka Zawodowa
Niespodziewane efekty reformy rynku energii
Energetyka Zawodowa
Nowe rozporządzenie ma ułatwić wydatkowanie środków KPO na energetykę
Energetyka Zawodowa
Jak Ameryka zdobyła klucz do supremacji energetycznej
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Energetyka Zawodowa
Ogrzewanie domu bimbrem. Będzie można samodzielnie pędzić paliwo do ogrzewania
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą