Trucie świata wyliczyli na 8 mld dol. Dziennie

W wyniku zanieczyszczenia powietrza spowodowanego spalaniem kopalin, światowa gospodarka traci 8 miliardów dolarów. Dziennie.

Publikacja: 13.02.2020 12:57

Trucie świata wyliczyli na 8 mld dol. Dziennie

Foto: Adobe Stock

Greenpeace policzył, ile kosztuje światową gospodarkę  zatruwanie powietrza spowodowane spalaniem węgla, ropy i gazu. W raporcie przygotowanym wspólnie z Centrum Badań Energetyki i Czystego Powietrza (CREA) rocznie świat traci 3,3 proc. globalnego PKB. To astronomiczna kwota 2,9 bln dol. rocznie czyli 8 mld dol. dziennie.

Największe straty związane z zanieczyszczeniem powietrza przez spalania kopalin ponoszą Chiny – najludniejszy kraj świata, (900 mld dol. rocznie bez Hongkongu i Makao). USA, które nie przyłączyły się do międzynarodowych wysiłków na rzecz redukcji zanieczyszczeń, tracą ok. 600 mld dol. rocznie.

Czytaj także: Greenpeace „wita” niebezpieczne odpady nuklearne w Rosji

Indie – 150 mld dol. a Niemcy, którzy niebawem zamkną wszystkie swoje elektrownie jądrowe, a są największym importerem węgla w Europie – 140 mld dol. rocznie. Piątkę zamyka uprzemysłowiona i przeludniona Japonia – 130 mld dol.

W raporcie autorzy podkreślają, że spalanie węgla, ropy i gazu ziemnego powoduje problemy ze zdrowiem, a te mogą rocznie powodować 4,5 mln zgonów. I tak rocznie 40 tysięcy dzieci na całym świecie nie dożywa 5 roku życia z powodu wysokiej koncentracji szkodliwych pyłów (sadzy) w powietrzu, którym oddychają.

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) szacuje, że rocznie z powodu zanieczyszczenia środowiska umiera 1,7 mln dzieci w wielu do 5 lat. Codziennie 1,7 miliarda dzieci w wieku do 15 lat oddycha powietrzem zatrutym szkodliwymi pyłami. W 2016 r. z powodu ostrych infekcji dolnych dróg oddechowych, spowodowanych brudnym powietrzem zmarło 60 tysięcy dzieci.

– Każdego roku zanieczyszczenie powietrza spalanymi kopalinami kosztuje życie milionów ludzi; zwiększa ryzyko udarów, raka dróg oddechowych, astmy. To wszystko kosztuje gospodarkę biliony dolarów – wylicza Minwu Son z Greenpeace Azji Południowo-Wschodniej dla agencji Bloomberg.

Czytaj także: Trump chwali się sukcesami, a Greta ostrzega

W minionym roku 91 proc. ludzi na Ziemi żyło w miejscach, gdzie poziom zanieczyszczenia powietrza przekraczał normy. Tylko z powodu wystawianych rocznie ok. 1,8 mld zwolnień lekarskich, gospodarka traci 101 mld dol.

Ratunek jest znany, ale wciąż pozostający w teorii – odejście od kopalin na rzecz energetyki odnawialnej. Lobbing kopalnianych koncernów jest tak potężny, że jak dotąd zmiany postępują zbyt wolno, by zapobiec degradacji świata i ogromnym stratom.

Według analityków Oxford Economics przy braku skutecznych działań na rzecz redukcji emisji zanieczyszczeń do atmosfery, za 30 lat temperatura na Ziemi podniesie się o 2 stopnie. Spowoduje to tak duże klęski żywiołowe, zachorowania i zmiany klimatu, że globalny PKB straci nawet do 7,5 procent.

Energetyka Zawodowa
Problemy ministerstwa z elektrowniami węglowymi. Inwestorzy zdezorientowani
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energetyka Zawodowa
PGE Dystrybucja ma nowy zarząd
Energetyka
Gigantyczne śledztwo ws. fuzji Lotosu z Orlenem Kilkaset osób do przesłuchania
Energetyka Zawodowa
Renata Czech wiceprezesem zarządu PGE do spraw finansowych
Energetyka Zawodowa
Minister Borys Budka: Nowy zarząd Orlenu zostanie wybrany w przyszłym tygodniu