Trzej amerykańscy eksperci energetyczni Stephen Jarvis, Olivier Deschenes i Akshaya Jhaz z uniwersytetów Berkeley, California i Carnegie Mellon przygotowali w grudniu 2019 r analizę skutków dla Niemiec zamknięcia wszystkich elektrowni atomowych (The private and external costs of Germany’s nuclear phase-out).
„Koszt społeczny przejścia z energii jądrowej na węgiel wyniesie około 12 miliardów dolarów rocznie. Ponad 70 proc. tego kosztu stanowić będzie wzrost ryzyka śmierci związany z lokalnym zanieczyszczeniem powietrza spowodowanym spalaniem paliw kopalnych. Nawet największe szacunki kosztów związanych z ryzykiem wypadku w elektrowni jądrowej i utylizacją odpadów promieniotwórczych są dużo mniejsze niż 12 miliardów dolarów” – pisząc autorzy raportu
Bloomberg
Dziewięć lat temu, po katastrofie w japońskiej Fukushimie i społecznych protestach (z udziałem średnio 250 tys ludzi dziennie), rząd Niemiec zdecydował się przyśpieszyć likwidację siłowni jądrowych i zamiast w 2032 r to w 2022 r zamknąć wszystkie swoje elektrownie atomowe. Z 17 reaktorów działających w tamtym momencie, osiem (łącznie 8,4 GW mocy) natychmiast tymczasowo zamknięto. Dziewiąty reaktor (1,3 GW) został zamknięty w 2015 r., dziesiąty w 2017 r. (1,3 GW), jedenasty w 2019 r. (1,4 GW), a ostatnich sześć reaktorów (8,1 GW) zostanie zamkniętych w 2022 r.
Celem jest redukcja emisji CO2 o 80 proc. (w porównaniu z poziomem z 1990 r) do 2050 r. Aby to osiągnąć Niemcy inwestują w OZE, sieci przesyłowe i mierniki efektywności energetycznej (to tzw. polityka Energiewende). Zanim wytyczony cel zostanie osiągnięty, utracony prąd z atomu zastępuje się w Niemczech spalaniem węgiel i zakupami od sąsiadów.
Aby przedstawić aktualny stan niemieckiej energetyki autorzy raportu zebrali dane m.in. z Europejskiej Sieci Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej (ENTSOE), Europejskiej Giełdy Energii (EEX) oraz od czterech operatorów niemieckich sieci elektro-energetycznych: firm Amprion, TenneT, TransnetBW i 50Hertz. „Analizując dostępne dane ustaliliśmy, że utracona produkcja energii z siłowni jądrowych w wyniku ich zamknięcia, została zastąpiona głównie przez spalanie węgla i import energii elektrycznej netto”.