Zużycie węgla w niemieckiej energetyce w pierwszej połowie br. znacznie się zmniejszyło – o 15,1% dla węgla kamiennego i o 18,4% dla węgla brunatnego w porównaniu z tym samym okresem 2018 roku. Tak znaczny spadek spowodowany był głównie przez niższe o 4,4% zapotrzebowanie na energię niemieckiego przemysłu ciężkiego, który cierpi na zadyszkę koniunkturalną. Kolejnym powodem był wzrost znaczenia gazu w niemieckiej energetyce. Chodzi głównie o elektrociepłownie w dużych i średnich miastach. Dobrym przykładem jest Kilonia, gdzie zbudowano nową elektrociepłownię gazową i zamknięto starą węglową. Inne miasta, takie jak chociażby Lipsk i Karlsruhe, planują wymianę swoich elektrociepłowni na gazowe do 2022 roku.
Niemiecki ustawodawca wprowadził w 2016 roku ustawę EnWG zmuszającą branżę energetyczną do wycofywania się z eksploatacji ośmiu najbardziej wysokoemisyjnych elektrowni węglowych. Wymagania zostały spełnione i elektrownie przeszły w stan uśpienia, tak że w sytuacjach kryzysowych mogą one być ponownie uruchomione.
Coal/Bloomberg
Niemiecki rząd przedstawił program dalszej redukcji wkładu węgla w miks energetyczny do 2027 roku, obejmujący węgiel kamienny. Pertraktacje na temat węgla brunatnego między przedstawicielami rządu i przemysłem energetycznych nadal trwają. Bardzo możliwe, że zadowalający przebieg redukcji zużycia węgla kamiennego zainspiruje strony do podobnego ograniczenia, jeśli chodzi o węgiel brunatny. Do 2027 roku niemiecki rząd nie zamierza zmuszać przemysłu do zamykania elektrowni na węgiel kamienny. Po upływie tego czasu będą typowane kolejne elektrownie do likwidacji. Tymczasem ustalono rozpisanie przetargów na redukcję mocy z węgla. Firmy redukujące tę moc mają otrzymać odpowiednią rekompensatę. Jej dokładna wysokość nie została na razie podana. Wiadomo natomiast, że wraz z kolejnymi przetargami rekompensaty będą malały. Ekspertów zaskoczyła duża wysokość wyznaczonych redukcji mocy. W następnym roku ma ona wynosić 4000 MW. O rekompensaty finansowe w ramach przetargów mogą się ubiegać elektrownie, w których redukcje mocy nie doprowadzą do załamania zaopatrzenia w regionie. Wykluczone z przetargów będą także elektrownie technologicznie zaawansowane i nowe, takie jak Datteln4.
Celem przetargów jest w pierwszym etapie redukcja mocy wytworzonej wysokoemisyjnie z węgla kamiennego do pułapu 15 000 MW w 2022 roku i możliwa kontynuacja tej formuły wraz z zamykaniem elektrowni węglowych po 2027, aż do całkowitej eliminacji węgla w niemieckiej energetyce w 2038 roku.