Amerykanie w rosyjskiej energetyce

Bloomberg

Zakup energetycznego biznesu Alstomu daje koncernowi General Electric sześć aktywów w Rosji. Zgodę na to wydała Federalna Służba Antymonopolowa.

FSA zdecydował, że transakcja przejęcia przez GE energetycznych aktywów Alstom na terenie Rosji, nie narusza zasad konkurencji. Tym samym Amerykanie staną się właścicielami sześciu spółek rosyjskich m.in. produkujących turbiny gazowe, wyposażenie elektrowni i sprzedających prąd.

GE kupił energetyczny biznes francuskiego Alstomu za 12,05 mld euro. Francuzi zgodzili się na cenę o 300 mln euro niższą na prośbę Komisji Europejskiej. KE obawiała się, że transakcja zmniejszy konkurencyjność na unijnym rynku turbin gazowych, gdzie pozostanie jedynie jeden koncern dorównujący Amerykanom – niemiecki Siemens. A to z kolei przeszkodzi w rozwoju innowacji i wywoła wzrost cen na urządzenia.

KE 8 września 2015 r dała zgodę na transakcję. Dzięki temu GE został światowym liderem w obsłudze i budowie elektrowni. Aby uniknąć oskarżeń o wykorzystywanie pozycji dominującej na rynku, koncern zgodził się na przekazanie części aktywów Alstomu, w tym kontraktów na zarządzanie elektrowniami, włoskiemu holdingowi Ansaldo Energa.

Mogą Ci się również spodobać

Sąd zajął aktywa Gazpromu w Holandii

Kolejna odsłona ściągania z Gazpromu pieniędzy należnych Ukrainie. Komornicy sądowi wkroczyli do siedmiu holenderskich ...

Wysokie marże w Lotosie i Orlenie

We wrześniu szczególnie wysoki poziom marże rafineryjne osiągnęły w gdańskim koncernie. W efekcie kurs ...

Umowa PGNiG z Amerykanami niepokoi Rosjan

PGNiG podpisał 24-letni kontrakt na dostawy gazu skroplonego z USA. To już druga podobna ...

Sądecczyzna: pierwsza farma fotowoltaiczna

W gminie Chełmiec na Sądecczyźnie zakończono budowę pierwszej w regionie farmy fotowoltaicznej. Z tytułu ...

Przejęcie EDF Polska przez PGE do dalszych analiz

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta skierował do drugiego etapu postępowanie w sprawie przejęcia przez ...

Dania nie puści Nord Stream-2

Gazociąg Gazpromu nie przejdzie przez duńskie wody. Kopenhaga po raz drugi odmówiła zgody. Tym ...