Amerykanie w rosyjskiej energetyce

Bloomberg

Zakup energetycznego biznesu Alstomu daje koncernowi General Electric sześć aktywów w Rosji. Zgodę na to wydała Federalna Służba Antymonopolowa.

FSA zdecydował, że transakcja przejęcia przez GE energetycznych aktywów Alstom na terenie Rosji, nie narusza zasad konkurencji. Tym samym Amerykanie staną się właścicielami sześciu spółek rosyjskich m.in. produkujących turbiny gazowe, wyposażenie elektrowni i sprzedających prąd.

GE kupił energetyczny biznes francuskiego Alstomu za 12,05 mld euro. Francuzi zgodzili się na cenę o 300 mln euro niższą na prośbę Komisji Europejskiej. KE obawiała się, że transakcja zmniejszy konkurencyjność na unijnym rynku turbin gazowych, gdzie pozostanie jedynie jeden koncern dorównujący Amerykanom – niemiecki Siemens. A to z kolei przeszkodzi w rozwoju innowacji i wywoła wzrost cen na urządzenia.

KE 8 września 2015 r dała zgodę na transakcję. Dzięki temu GE został światowym liderem w obsłudze i budowie elektrowni. Aby uniknąć oskarżeń o wykorzystywanie pozycji dominującej na rynku, koncern zgodził się na przekazanie części aktywów Alstomu, w tym kontraktów na zarządzanie elektrowniami, włoskiemu holdingowi Ansaldo Energa.

Mogą Ci się również spodobać

Dziura w budżecie OPEC

Po raz pierwszy od 18 lat kartel eksporterów ropy zanotował deficyt w łącznym budżecie ...

Szwajcaria zajęła akcje Nord Stream 1 i 2. Gazprom wyjaśnia

Naftogaz doprowadził do ponownego zajęcia akcji Gazpromu przez Szwajcarię. Rosjanie wciąż odmawiają wykonania wyroku trybunału ...

W Orlenie szukają członków zarządu

Rada nadzorcza koncernu poszukuje członków zarządu ds. handlowych i operacyjnych. W kierownictwie grupy PKN ...

Polacy nie boją się rewolucji

Karta wypiera gotówkę, aplikacje zmieniają nasze przyzwyczajenia i wpływają na otoczenie Karta płatnicza to już ...

Mateusz Wodejko nowym członkiem zarządu OLPP

Nowym członkiem zarządu Operatora Logistycznego Paliw Płynnych (OLPP), spółki z grupy kapitałowej PERN, będzie ...

PERN przejmie rurociągi Orlenu

Rząd nie chce, aby krajowe rafinerie angażowały się w budowę nowych rurociągów paliwowych i ...