Greenpeace pozywa PGE za zmiany klimatu

Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Organizacja ekologiczna Greenpeace złożyła pozew do sądu przeciwko spółce PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Domaga się, aby spółka zrezygnowała z nowych inwestycji węglowych i doprowadziła do zerowej emisji gazów cieplarnianych ze swoich instalacji do 2030 r.

– Możliwość złożenia tzw. pozwu klimatycznego daje nam polskie prawo, a konkretnie art. 323 ustawy Prawo ochrony środowiska. Na tej podstawie możemy żądać zaprzestania przez spółkę działalności, która jest szkodliwa dla środowiska i zagraża naszemu bezpieczeństwu, nawet jeśli jest prowadzona legalnie. PGE, do której należy m.in. Elektrownia Bełchatów, jest największym krajowym emitentem gazów cieplarnianych – wyjaśnia Paweł Szypulski, dyrektor Greenpeace Polska.

CZYTAJ TAKŻE: Członek Greenpeace kandyduje na prezesa PGE

Organizacja domaga się, aby PGE zrezygnowała z nowych inwestycji w paliwa kopalne, w tym budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Złoczew, oraz najdalej do 2030 r. zamknęła instalacje produkujące energię ze spalania węgla. – Niejednokrotnie wygrywaliśmy już w sądach sprawy z koncernami energetycznymi. Oczekujemy, że nasz pozew zmusi PGE do podjęcia realnych działań na rzecz rozwoju czystych źródeł energii – dodaje Szypulski.

Paweł Szypulski, dyrektor Greenpeace Polska

Po konferencji zorganizowanej przez Greenpeace przed warszawską siedzibą Polskiej Grupy Energetycznej prezes koncernu Wojciech Dąbrowski zaprosił Pawła Szypulskiego do siedziby spółki. Jak informuje energetyczna spółka, podczas rozmowy prezes PGE i dyrektor Greenpeace zgodzili się co do tego, że sektor elektroenergetyczny w Polsce powinien zmierzać w stronę zielonego kierunku, czyli sprawiedliwej transformacji opartej na odnawialnych źródłach energii. PGE i Greenpeace widzą jednak różne drogi dojścia do osiągnięcia tego celu. Prezes PGE zwrócił uwagę na konieczność racjonalnego rozłożenia zmian w czasie i wynikający z tego aspekt społeczny procesu transformacji energetycznej, a także fakt przeznaczenia zbyt małych środków przez Unię Europejską na transformację energetyczną w Polsce.

Wojciech Dąbrowski, prezes PGE

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosja zniknie z rynku ropy?

Tak uważa następca tronu Arabii Saudyjskiej. W 2030 r Rosji ma już nie być ...

EdF chce wyjść z Polski. Ale nie może

Nie ma chętnych na wszystkie elektrociepłownie, które chce sprzedać francuski EdF. Początkowo Francuzi chcieli ...

Polska żąda od Rosji zniżki za ropę z „Przyjaźni”

Kreml twierdzi, że Polska nagle zmieniła front w rozmowach na temat sytuacji z zanieczyszczonym ...

Rząd broni węgla w zgodzie z Unią

Minister energii chce wypracowania nowego modelu wsparcia dla elektrociepłowni. Mimo że będą oparte głównie ...

Prześlemy gaz z Norwegii do Polski

Jeżeli pojawi się możliwość transportu błękitnego paliwa z naszych złóż, to jak najbardziej chcielibyśmy ...

Wyższa taryfa dystrybucyjna w PGNiG

Zależna firma PSG podniesie swoje stawki średnio o 3,5 proc. To oznacza dla gospodarstw ...