Biznes węglowy pogrążył wyniki Tauronu

Adobe Stock

Koncern energetyczny Tauron poinformował o konieczności utworzenia potężnych odpisów z tytułu utraty wartości aktywów, związanych głównie z górnictwem i energetyką węglową. Obniżyły one wyniki grupy za 2019 r. Węglowy biznes stał się kulą u nogi katowickiego koncernu.

Wartość utworzonych odpisów netto w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Tauronu wynosi 914 mln zł, co wpłynie na obniżenie wyniku netto całej grupy o 741 mln zł. Wpływ na to miała utrata wartości aktywów w segmencie wydobywczym węgla kamiennego o 425 mln zł i w biznesie wytwarzania energii o 489 mln zł.

 

Filip Grzegorczyk, prezes Tauronu, Fotorzepa, Robert Gardziński

Natomiast w jednostkowym sprawozdaniu finansowym Tauronu przeprowadzone analizy wykazały utratę wartości udziałów w spółce Tauron Ciepło, co obniżyło wynik brutto za miniony rok o 168 mln zł, a także aktywów finansowych związanych z zaangażowaniem w spółce Tauron Wydobycie, co pomniejszyło wynik aż o 1,51 mld zł. Jednocześnie spółka odwróciła wcześniejsze odpisy z tytułu utraty wartości udziałów w Tauronie Ekoenergia w wysokości 185 mln zł.

Zarząd spółki tłumaczy, że o pogorszeniu sytuacji w tych obszarach zadecydowało kilka czynników. Przede wszystkim polityka klimatyczna Unii Europejskiej, która wpływa na prognozowany poziom marż na sprzedaży energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł konwencjonalnych, czyli głównie z elektrowni węglowych. Co jeszcze? – Zmiana warunków rynkowych związanych z wytwarzaniem energii z odnawialnych źródeł energii skutkująca wzrostem konkurencyjności źródeł odnawialnych w stosunku do źródeł konwencjonalnych oraz zmiana założeń dotyczących kosztu kapitału – podała spółka w komunikacie.

Elektrownia Jaworzno

Biznes węglowy Tauronu od lat pogrążony jest w kłopotach. Po trzech kwartałach 2019 r. segment wydobywczy koncernu miał 676 mln zł straty operacyjnej. Tauron wydobywa węgiel w trzech zakładach: Sobieski, Janina oraz Brzeszcze. Problemy kopalń wynikają m.in. z trudnych warunków geologicznych i niskiej wydajności. W ostatnich latach największą stratę wykazywała kopalnia Janina. Tauron rozważa sprzedaż tej kopalni. Poprawić sytuację zakładów ma realizowany program inwestycyjny, w tym budowa szybu Grzegorz w kopalni Sobieski i budowa poziomu 800 m w Janinie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niska jakość ropy z Rosji

Długoletni klienci – węgierski MOL i fiński Neste wytykają Rosji niską jakość sprzedawanej surowej ...

Unia zasysa rosyjski gaz

W 2015 r Gazprom sprzedał na tzw. daleką zagranicę (Unia, Turcja, Bałkany) więcej gazu ...

#RZECZoBIZNESIE: Wojciech Jakóbik: Baltic Pipe to czysty biznes

Gazociąg przechodzi normalne procedury, jak każda inna inwestycja o takiej skali, więc nie jest ...

Lidl ma więcej stacji ładowania niż Orlen

Brak punktów ładowania samochodów elektrycznych to największa bariera w rozwoju tego rynku. We współpracy ...

PSE: Nowy rekord zapotrzebowania na moc latem

Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały o wtorkowym rekordowym zapotrzebowaniu na moc elektryczną w szczycie rannym ...

PGNiG podał wstępne wyniki

W ubiegłym roku gazownicza grupa zwiększyła przychody ze sprzedaży i zanotowała spadek zysku EBITDA. ...